کمکس

در بلاگ های قبلی در مورد تکنیک باریستایی خاص دیگری با عنوان تهیه قهوه به روش v 60 صحبت کردیم. در این بخش بلاگ مجله کیت لاین می خواهیم روش دم آوری ویژه دیگری را به شما معرفی کنیم.

کمکس chemex یکی از ساده ترین روش های دم کردن قهوه بدون نیاز به دستگاه اسپرسو، استفاده است. کمکس یک قهوه ساز دستی است که به کمک آن می توان قهوه را به روش فیلتری – چکه ای دم کرد. یک فیلتر که عموما کاغذی می باشد، داخل دهانه کمکس قرار گرفته و مقداری از آب جوش روی کاغذ فیلتر ریخته می شود تا قهوه طعم کاغذ نگیرد، قهوه آسیاب شده با درجه مناسب داخل فیلتر ریخته می شود و آب جوش به آرامی روی قهوه ریخته می شود. میزان درگیری آب و قهوه در این روش تعیین کننده طعم قهوه می شود.

کمکس یک محصول قهوه ساز دستی منحصر بفرد است چرا که این محصول اولین بار توسط Peter Schlumbohm در سال ۱۹۴۱ با استفاده از موادی که برای جنگ لازم نبود اختراع شد. فیلتر موجود در این دستگاه با  اینفیوژن منظم (نه خیلی کند و نه خیلی تند) طراحی شده است. دارای طراحی زیبا و کاربردی و قهوه ای با طعم غلیظ و خوشمزه می باشد. این فیلترها روغن و چربی اضافه قهوه را جذب می کنند تا قهوه شفاف و خوش طعمی ارائه دهند. کاربرد و روش دم آوری کمکس آسان است و بدون تجهیزات اضافی مانند تایمر و ترازو در واقع به صورت چشمی می توانید میزان قهوه لازم را در دستگاه بریزید. یک دکمه در انتهای دستگاه تعبیه شده که مقدار حجم کل دم اوری را نشان می دهد به علاوه فاصله حجم تا لبه باید یک اینچ باشد.

چه قهوه ای مناسب کمکس است؟

قهوه ای که شفاف و خالص و آسیاب نسبتا درشت باشد. قهوه با هر درجه رستی می تواند دم شود اما قهوه های رست لایت تا مدیوم مناسب این نوع دم اوری می باشند.

تهیه قهوه با کمکس چگونه است؟

روش تهیه قهوه با کمکس بسیار ساده و آسان است. آب گرم بر روی قهوه ریخته می شود که روش کار و طعم و ظاهر آن شبیه قهوه ساز اتوماتیک قطره ای عمل می کند. فیلترهای کمکس بیست تا سی درصد نسبت به سایر فیلترها ضخیمتر است. در نتیجه این روش، دماوری آهسته و طعم غلیظ، قوی و خوب قهوه می باشد.

۱-ابتدا فیلترکاغذی را باز کنید و آن را داخل کمکس بگذارید. قسمت ضخیم آن به سمت دهانه باشد. این کار را بخاطر پاره نشدن فیلتر خیس موقع برداشتن از دستگاه انجام می شود.

۲-کاغذ را با آب داغ خیس کنید، سپس آب را دور بریزید. شستشو باعث می شود طعم کاغذ از بین برود، و همچنین پیش از تولید آب گرم کن کمکس گرم می شود. برای دور ریختن آب، به آرامی به کمکس ضربه بزنید تا آب از دهانه خارج شود. قبل از مصرف فنجانها را با آب گرم، گرم کنید.

۳- ۲۵ گرم قهوه آسیاب شده را داخل فیلتر بریزید. به آرامی ضربه ای به کمکس بزنید تا سطح قهوه صاف شود.

۴- ۴۰ گرم آب جوش بصورت دورانی از سمت بیرون به داخل روی قهوه بریزید.

۵- طوری آب بریزید تا همه قهوه ها خیس شوند به این مرحله بلوم bloom می گویند سپس به مدت سی ثانیه صبر کنید. در این مدت گازهای نامناسب قهوه مانند دی اکسید کربن از آن خارج می شود.

۶- آب باقی مانده را با استفاده از یک حرکت دورانی در سه مقدار ۱۲۰ گرمی بریزید، تا اینکه ۴۰۰ گرم بلوم بریزید.

۷-بعد از اینکه عمل دم آوری به پایان رسید کاغذ فیلتر را بردارید کمکس را به آرامی بچرخانید تا قهوه میکس شود و خوب دم بکشد

 

تهیه قهوه با کمکس

 

انواع لوازم قهوه دمی با ظرفیتهای مختلف را در فروشگاه اینترنتی کیت لاین می توانید تهیه کنید.

 

فرصت خواندن این بلاگ ویژه را از دست ندهید : آشنایی با انواع تکنیک رست دانه قهوه

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی