کیت‌لاین/سرویس تحریریه: یکی از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین جشن‌ها و مرسومات در همه‌ی فرهنگ‌ها، جشن سال نو است. در این روزهای آخر سال مسیحی، از ۲۴ تا ۳۱ دسامبر، اکثر مسیحیان جهان مشغول تدارک جشن کریسمس و سال نو هستند. خوراک و میز غذا، همچون هر جشن دیگری، از مهم‌ترین بخش‌های کریسمس و جشن سال نو است. در این یادداشت نکاتی درباره‌ی برخی خوراکی‌های مخصوص کریسمس و سال نوی مسیحی در نقاط مختلف جهان می‌آوریم.
مردم سوئد به مناسبت کریسمس، نوعی پودینگ برنج می‌پزند که معمولاً با دارچین طعم‌دار می‌شود و شباهت بسیار زیادی با شیربرنج ایرانی دارد. در میان پودینگ، بادامی قرار می‌دهند و اعتقاد دارند که این بادام، در ظرف هر کسی قرار بگیرد، نشان از پیشرفت و خوشبختی او در سال آینده است.
مردم کاستاریکا از قدیم‌الایام خوراکی سنتی برای شب کریسمس می‌پزند که تاماله نام دارد. برای تهیه‌ی این خوراک، پنیر و سبزی و گوشت را در برگ‌های ذرت می‌پیچند و بخارپز می‌کنند.


در ایسلند، با توجه به اقلیم، غذای اصلی شب کریسمس گوشت پخته‌ی گوزن است.


مسیحیان مصر روزهای قبل از کریسمس را روزه می‌گیرند و خوراک خود را محدود به عدس و بلغور برنج می‌کنند و شب کریسمس، روزه‌شان را با خوردن گوشت پایان می‌دهند.
یکی از جالب‌ترین خوراک‌های کریسمس، مربوط به بخش‌هایی از نروژ است. نروژی‌ها سر گوسفند را با حرارت کم به مدت طولانی می‌پزند و با پوره‌ی سیب‌زمینی و سبزیجات سرو می‌کنند. اسمالاهووه (smalahove) شبیه کله‌پاچه‌ی ایرانی است، در کنار سیب‌زمینی.
غذای معروف یونانی‌ها در شب کریسمس، سوپی به نام آوگولِمونو (Avgolemono) است که به عنوان خوراک اول سرو می‌شود. این سوپ، ترکیبی از مرغ، تخم‌مرغ، لیمو، و برنج است.


شام کریسمس پرتغالی‌ها، ماهی کاد به همراه سیب‌زمینی و سبزیجات پخته است که تقریباً در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شود.
گواتمالایی‌ها شب عید سال نو، لوس‌پاچس می‌پزند. این غذا با گوشت گاو و خمیر سیب‌زمینی تهیه می‌شود.
شیرینی‌ها و کیک‌های مختلفی هم در در ایام سال نوی میلادی در سرزمین‌های مختلف پخته می‌شود. از جمله بوش‌دونوئل (Buch de Noel) که شیرینی مخصوص کریسمس در فرانسه است. بوش‌دونوئل در واقع کیکی اسفنجی است که به شکل تنه‌ی درخت تزئین می‌شود. این کیک قدمتی نزدیک به هزار سال دارد. فرانسویان همچنین روز ششم ژانویه را روز پادشاهان (le jour des rois) نام داده‌اند و به همین مناسبت، کیکی آماده می‌کنند و روی آن تاجی قرار می‌دهند.
آلمانی‌ها هم در شب کریسمس کیکی میوه‌ای با نام اشتولن (Stollen) می‌پزند که به کوهان شتر شباهت دارد، تلمیحی از داستان راهبی که با شتر به دیدار مسیح آمد. آلمانی‌ها همچنین شیرینی‌ای دولایه درست می‌کنند که مابین‌اش مارمالاد و مربا قرار می‌گیرد. در ایران این شیرینی به نام شیرینی آلمانی معروف است.


در لهستان نوعی کیک مخصوص سال نو دارند که حاوی دانه‌های خشک خشخاش. شیرینی زنجبیلی هم یکی از دیگر انواع شیرینی‌های لهستانی‌ها در تعطیلات سال نو است.


روس‌ها در شب سال نو، نوعی نان به همراه عسل و سیر درست می‌کنند. عسل و سیر کنار هم، نشانه‌ای از شیرینی و تلخی زندگی است که همیشه با هم می‌آیند. کویته، شیرینی دیگر روس‌ها در این ایام، نوعی فرنی با دانه‌های کامل گندم و عسل و خشخاش است که نمادی از شادی و صلح در فرهنگ روسیه به شمار می‌رود.
لبنان از دیرباز سرزمین تنوع خوراک بوده است. بنا بر رسم قدیمی خانواده‌های لبنانی، در ایام سال نو تمام اعضای خانواده در طبخ و تهیه‌ی خوراک مشارکت می‌کنند. معروف‌ترین شیرینی مخصوص سال نو در لبنان مِغلی نام دارد که پودینگ برنج، به همراه دارچین و پودر نارگیل است.
در جنوب اروپا تورون (Turron) در ایام کریسمس پرطرفدار است. تورون را با عسل، شکر، و سفیده‌ی تخم‌مرغ آماده و با بادام تزئین می‌کنند.
از جذاب‌ترین شیرینی‌های کریسمس، پانِتونه (Panettone) است که در ایتالیا پخته می‌شود؛ کیکی اسفنجی و بزرگ که با رنده‌ی پوست پرتقال و لیمو و کشمش تزئین می‌شود.
در پایان از سرشناس‌ترین شیرینی کریسمس و سال نو هم یاد می‌کنیم: بیسکوئیت زنجبیلی که به شکل آدمک درست می‌شود.
شادی‌ها و جشن‌ها در هیچ فرهنگی بدون خوردنی‌های خوشمزه کامل نمی‌شود. اما خوشمزه‌ترین خوردنی، آن است که در کنار کسانی که دوست‌شان داریم، می‌خوریم.

نویسنده: حمید رضا صادقی

منابع:
citizenplanet.com
food-heritage.org
sciencedirect.com
elitereaders.com

*** تمامی مطالب متعلق به سایت کیت لاین است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

2 thoughts on “مسیحیان شب سال نو چه می‌خورند؟

  1. سال نو میلادی مبارک
    دریافت هدیه هم قسمت مهمی از جشن کریسمس در همه جای دنیا میباشد.
    هدیه بسیار جالب و هیجان انگیزی را در نظر گرفتید.
    آگاهی از تنوع خوراک در این ایام در جای جای دنیا بسیار برایم جالب بود.
    🌲🌲🌲🌲

Comments are closed.

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی