پساکرونا

تاثیر کووید ۱۹ بر صنعت رستوران، چگونه با تغییر تقاضا کنار بیاییم.

 

تحقیق زیر بر اساس یک نظر سنجی در یوتیوب توسط دکتر سید هارتا جین در هندوستان انجام شده است.

مقدمه

در حال حاضر، صنعت رستوران تنها صنعتی است که در دوران پسا کرونا نمی تواند وضعیت خوبی داشته باشد. صادقانه بگویم حتی اگر همین فردا ویروس کووید ۱۹ از بین برود به مدت طولانی مردم از رفتن به رستوران و سفارش غذا خودداری می کنند. در یک نظر سنجی که در توییتر انجام شد ۱۰.۳۴۶ نفر شرکت کردند. در این نظر سنجی بیش از نیمی از آنها (۵۳ درصد) گفتند که غذا سفارش نمی دهند،۱۳ درصد هم گفتند شاید سفارش بدهند و بقیه افراد یعنی ۳۴ درصد باقیمانده هم گفتند که سفارش غذا خواهند داشت. همین روند در صنعت سینما و تئاتر نیز ادامه دارد.

این معضل کرونا تنها گریبانگیر صنعت غذا و رستوران  نیست بلکه در صنعت توریسم و گردشگری هم بازتاب داشته است. از سالن‌های سینما و تئاتر و هر جا که مردم در فضای بسته در تعامل هستند راه‌های جدیدی ارائه شد تا سطح روابط بین مردم محدود شود تا میزان بهداشت در آن محل افزایش یابد. در این مقاله سعی شده نگاهی به مشکلات صنعت رستوران بیندازیم و شاید بتوانیم راهکاری ارائه دهیم.

رستوران‌ها و رعایت بهداشت در دوران پسا کرونا

مشاغل مربوط به رستوران بخاطر پندامیک و جهانی شدن ویروس کووید ۱۹ و تصمیمات دولت بر مبنای محدودیت و فاصله گذاری اجتماعی  اساسا تحت تاثیر قرار گرفته و به سرعت منجر به تعطیلی رستوران‌ها و هتل‌ها گردید.

در خبرها آمده اوایل امروز نتیجه تست یک فرد پیتزا فروش به ویروس کرونا مثبت اعلام شده که به دنبال آن ۷۲ خانواده و ۱۵ کارمند یک پیتزا فروشی وارد قرنطینه شدند (کومار،2020).

کاملا پیداست صنعت رستوران در معرض خطر قرار دارد. خبرها به اندازه کافی ترسناک هستند ولی از این ویروس کرونا خیلی نترسید فقط قبل از سفارش آنلاین از رستوران دوباره  فکر کنید. این موضوع نشان می دهد که صنعت رستوران چقدرآسیب پذیر است.

موفقیت در صنعت رستوران به عوامل زیادی بستگی دارد در چنین شرایطی اوضاع در حال تغییر است. در دوران پیش از کووید ۱۹، هتل‌ها و رستوران‌ها راه‌های زیادی برای فروش محصولاتشان داشتند که در دوره پسا کرونا کاربردی ندارند.

در دنیای پسا کرونا، فاصله گذاری اجتماعی طبیعی به نظر می رسد. صنعت رستوران هم باید نوآوری ایجاد کند در حالیکه ممکن است فروشندگان خیابانی با ایجاد شفافیت در تهیه غذای خود وارد میدان شوند و باعث شوند رستوران های کوچک و بزرگ خسارت بیشری را متحمل گردند.

 بهتر است نگاهی بیندازیم به ترندهایی که منجر به محبوب شدن رستوران ها در دوران کرونا می شود و احیانا به برگرداندن مشتریان کمک کند.

 نشستن با فاصله اجتماعی در دوران پسا کرونا: روزهایی که  استفاده بیشتر از فضا امری طبیعی بود دیگر تمام شده است. با پذیرفتن فاصله گذاری اجتماعی به عنوان یک روند طبیعی، رستوران ها هم باید حداقل فاصله اجتماعی بین میزها را رعایت کنند.

کانترهای پخت بصورت زنده و مستقیم در دوران پسا کرونا: روزهایی که انواع منوها با غذاهای مختلف همراه بود به سر آمد! پخت بصورت مستقیم به گونه ای که در معرض دید مشتری انجام شود حس آرامش به مشتری می دهد. بهداشت صحیح، استفاده از دستکش یکبارمصرف، کلاه یکبارمصرف،کاور کفش یکبارمصرف و روش های تمیز کاری باعث می شود مردم به غذا اعتماد کنند و غذا سفارش دهند.

دیسپانس‌های نوشیدنی در دوران پسا کرونا: می تواند فرصت خوبی برای نوشیدنی‌های بسته بندی شده و از قبل مخلوط شده باشند و در قالب دیسپنسر توزیع گردند. در دوران پسا کرونا بطری‌های حاوی نوشیدنی نسبت به نوشیدنی های مخلوط شده ترجیح داده می شوند.

بهداشت مناسب در دوران کرونا: کارمندان رستوران‌ها باید روش درست نظافت را در دوران کرونا آموزش ببینند ولو این کار هزینه بردار باشد.

 کمتر بودن تعداد کارکنان نسبت به مشتری در دوران پسا کرونا: این وضعیت در کشورهایی که ساعتی مزد پرداخت می کنند بیشتر دیده می شود، رستوران ها باید با تعداد کارمند کمتر و با وظایف بیشتر فعالیت کنند. در صورتیکه بتوانید تعداد پرسنل را نسبت به مشتری کاهش دهید خدمات رستوران نیز کاهش می یابد این کار به دلیل فاصله گذاری اجتماعی مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی ارائه کیفیت پذیرایی به مشتری کاهش می یابد.

قوانین دولتی: قوانین مربوط به نظافت و بهداشت در رستوران با توجه به افزایش ابتلا به ویروس کرونا باید بیشتر تاکید شود و قوانین جدیدی وضع گردد. به دلایل امنیتی در ابتدای کار صدورگواهی سلامت هر هفته برای کارکنان رستوران الزامی است.

این پیشنهادات برای ارائه مناسب غذا در دوران پسا کرونا می تواند کاربردی باشد. شاید در کسب و کارتان مشکلاتی به وجود بیاید اما بهتر از این است کار را تعطیل کنید. باید خاطر نشان کرد که این مشکلات تنها در طول دوره کرونا اتفاق می افتد.

نویسنده: دکتر سید هارتا جین

مترجم: مریم قنبری

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی