کیت لاین/سرویس ترجمه: ژاپن کشوری است که شما دوست دارید در رستوران غذا روی بشقاب شما دست نخورده بماند، تا شکل و فرم آن از بین نرود. غذاها در ژاپن بقدری استادانه و هنرمندانه آماده شده اند که بیشتر یادآور آثار هنری هستند تا خوراکی که به سرعت بلعیده شوند. شما آنچه را که در این جزیره می بایستی امتحان کنید در دسترس است، از سوشی دست ساز گرفته تا Shabu shabu، رامن(نودل کشدار)، Tempura،ماهی آزاد سرخ شده و موارد دیگر.
هنر روی بشقاب
وقتی به غذای ژاپنی فکر می کنیم، ابتدا سوشی به نظر می رسد اینطور نیست؟ اما کسی که هر از چند گاهی به رستوران ژاپنی میرود خوب میداند که چیزهای دیگری نیز وجود دارد و البته احتمالا آنجا کمی کمتر ازلذت چشایی و همینطور لذت چشمان که در خود ژاپن یافت می شود، برخوردار می شود. برایم بارها پیش آمده که رغبتی برای خوردن آن چیزی که در بشقابم قرار داده شده را نداشته ام، نه به این جهت که ظاهر یا بوی وسوسه کننده ای نداشتند بلکه موقع صرف غذا احساس فرد عامی بی هنری را داشتم که اثر هنری را ویران میکند. غذای ژاپنی مانند هر چیز دیگری در این کشور حس زیبایی شناسی خاص خود را دارد و خوراک روی بشقاب اگر این زیبایی شناسی منحصر بفرد را همراه نداشته باشد اصلا سرو نمی گردد. در ژاپن همیشه منوهای بزرگ با طعم های متفاوت ، متنوع و خاص وجود دارد و بهترین آنها کم سرخ کردنی های سالمی هستند که برخلاف اکثر کشورهای آسیای شرقی از روغن و ادویه کمتری در طبخ آنها استفاده می گردد.

لازم به ذکر است در هر وعده غذایی ژاپنی از صبحانه تا شام، برنج موجود است. در ژاپنی به برنج پخته شده  مشی (飯) گفته می شود که به معنی غذا یا خوراک نیز هست. میتوان اینطور تفسیر کرد که غذا بدون برنج معنی ندارد.

صبحانه ژاپنی
علاوه بر برنج، صبحانه معمول ژاپنی شامل سوپ داغ، میزو(یا میسو سوپ خوراک دریایی و سبزیجات) یا گاهی سالادهای مختلفی همراه ماهی، ترشی سبزیجات و برخی اوقات تخم مرغ که به طرز ماهرانه ای در سس سویا عسلی شده می شود.
Shabu shabu، پخت وصرف غذا همراه گپ و گفت
شبو شبو یک قابلمه داغ ژاپنی (همانند فوندوی معروف فرانسوی/سوییسی)  است که کنار آن معمولا گوشت گاو ریز خرد شده و سبزیجاتی مانند کلم چینی، پیاز، هویج، قارچ و توفو(پنیر سویا) سرو میگردد. درست مانند فوندو قابلمه ای که زیر آن آتش کوچکی شعله ور است، روی میز می آید. درون آن آب گوشت قرار دارد که گوشت و سبزیجات را درون آن میریزند تا پخته شود. بجهت آنکه زمان انتظاربرای پخت زیاد بنظر نرسد غذاهای جانبی مثل سوشی، غذاهای دریایی و سالادهای کوچک و البته برنج سرو میگردد تا با آنها شروع نمایید تا گوشت در قابلمه پخته شود. البته گپ و گفت طولانی در کنار صرف غذا از رسوم بسیار خوب در ژاپن است.


تمپورا، رامن و دیگر خوراکها
تمپورا احتمالا پر چرب ترین غذای ژاپنی است که البته از خوراکهای اروپای مرکزی سالم ترند. تمپورا انواع قارچ و سبزیجات از جمله بادمجان و کدو سبز و همچنین غذاهای دریایی مثل میگو است که در روغن داغ سرخ می شود. رامن نیز نوعی نودل ژاپنی است که درون سوپ سرو می گردد. این خوراک در اصل چینی است و در ژاپن رستورانهای رامن بشکل مجزا یافت می شود.


فرهنگ غذایی بومیان Ainu
بومیان شمال ژاپن در حال حاضر حدود بیست و هفت هزار هستند و ریشه آنها به هجده هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسد. اکثر آنها با ژاپنی ها مخلوط شده اند و سبک زندگی آنها را اختیار کرده اند.
زیبایی شناسی معمول در یک وعده غذایی آنیو شامل خرچنگ، ماهی قزل آلا، میگو، ماهی مرکب شور و فلفل سبز با ساسامی و مخلوط قهوه ای از کدو تنبل ، ذرت، لوبیا و گردو بنام Ratashekeppu و همچنین تخم ماهی سرخ شده سالمون، چیزیست که در ابتدا کابوس بنظر میرسد اما مانند کره روی زبان ذوب می شود.

سوشی

مسلماً خوشمزه ترین چیزی که در ژاپن خوردم سوشی بود. اما به هیچ وجه با سوشی که در رستوران های آلمان سرو می شود قابل مقایسه نیست. بهترین سوشی را در یک خانواده ژاپنی امتحان کرده ام که خانه شان را به یک مهمانخانه تبدیل کرده است. آنها مقداری برنج را در دست می گیرند ، واسابی را روی آن می گذارند و سپس یک تکه ماهی تازه بریده شده قرار می دهند. ماهی آنقدر تازه است که هنوز هم می توان طعم دریا را روی آن چشید. و به این گونه ژاپن به یاد می ماند، به عنوان مکانی با بهترین سوشی های جهان و به عنوان مکانی که به راحتی می توانید هنر بخورید.

مترجم:مسعود برزویی

نویسنده:Bernadette, Urlaubsheld.de

 

*** تمامی مطالب متعلق به سایت کیت لاین است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی