کیت لایت/سرویس ترجمه: از غذاهای سالم گرفته تا غذاهای گیاهی و غذاهای برمه ای ، امسال سال پر فراز و نشیبی در نحوه آشپزی ، خرید کردن ، نوشیدن و خوردن در خانه و رستوران ها خواهد بود. در سال 2018، شاهد پیشرفتی در غذاهای سازگار با سیستم گوارش بدن و نوشیدنی های بدون الکل بود، اما در سال 2019 چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در ادامه برخی پیش بینی ها را برای گرایشات، نوشیدنی و خوراک ها مرور می کنیم.
1- غذاهای سریلانکایی
رستوران هایی مانند هاپرز در لندن ، مینی کوکونات و ام اند اس در طیف غذاهای آسیایی خود، غذاهای سریلانکایی را گنجانده اند که باعث موفقیت غیرمنتظره آنها شده است. غذاهایی مانند هاپر ( نوعی پنکیک کاسه ای با آرد برنج) ، کوتی روتی (سبزیجات سرخ شده، تخم مرغ، نان روتی و کاری ، همانطور که در کاتولانکا فروخته می شود). اما وینبرن ، سردبیر بخش گرایشات غذایی در مجله The Grocer بیان می کند که ،در گذشته غذاهای سریلانکایی در دسته غذاهای هندی قرار می گرفتند ، اما حالا اینطور نیست و به درستی شناخته می شوند.

2- غذاهای برمه ای
تحلیل گران غذا ، تحلیل غذاهای برمه ای را با بررسی رستوران “لپت” در لندن و “خواهران رنگون” و بررسی دستور پخت چند نوع غذای برمه ای مثل “توهوجا” (نوعی خاگینه برمه ای ) انجام دادند .برگرفته از کتاب ماندالای، کتاب آشپزی برمه ای ، نوشته می می آی.

3- غذاهای بدون گوشت
نگرش انگلیسی ها به گوشت کاملا تغییر کرده است . زمانی که بار محلی مارستون همبرگرهای خون دار سرو می کند و رستوران های گوناگونی مانند “گاتیر سوهو” و “هاکنی چیپی سوتان” در سطوح مختلفی به رستوران های گیاهی تبدیل شده اند و این امر مشخصا نشان از یک تغییر عمیق دارد. با توجه به اطلاعات به دست آمده از ام اند اس ( که طیف جدیدی از غذاهای آماده گیاهی را صرف می کند)5/3 میلیون نفر در حال حاضر گیاه خوار هستند که 20% آنها که گیاه خواری را امتحان کرده اند زیر35 سال سن دارند .ویکتوریا مور، در گودفود، می گوید : این یک پیشرفت شگرف در خوردن غذاهای گیاهی است که خرده فروشان مجبور به عرضه بیشتر این نوع از غذاها می کند که حتی بعضی از آنها پایه دریایی یا لبنی نیز دارند.

4- کفیر
فروش بسته های کفیر به موازات فروش نوشیدنی های کمبوجا در ام اند اس در حال افزایش است . علت این امر ، افزایش آگاهی مصرف کنندگان نسبت به تاثیر مثبت باکتری ها بر سلامتی است و طبق گزارش بخش غذایی ام اند اس ، فروش نوشیدنی های تخمیری به شدت رو به افزایش است.

5- میوه ها و سبزیجات تغییر شکل یافته
ایندیا مور ، خریدار اکادو (یک سوپرمارکت اینترنتی در انگلستان) بیان می کند که امروزه محصولات هیجان انگیزی میبینیم که از میوه و سبزیجات تغییر شکل یافته درست شده اند که در غیر این صورت ممکن بود دور ریخته شوند، مانند حمص و چیپس ها. در سال گذشته ، جست و جوهای سازگار با اکوسیستم در سایت اکادو ، 93% افزایش داشته است و شاهد شدت گرفتن گرایش “نجات غذاها” در سال 2019 هستیم. همچنین گودفود علاقه زیادی به بارهایی دارد که نوشیدنی های سبز سرو می کنند ، شامل کوکتل ساز با تجربه ، “رایان چتیاواردانا” که در زمینه پایداری فعالیت می کند و فعالیت نوشیدنی ساز معروف “جک واکلین” با نام زباله های خوشمزه که بعنوان مثال کوردیالز را از مرکبات استفاده شده درست می کند.

6- سبزیجات مخفی
پودینگ های “گاتو و کو” ( که از گیاهان برای کاهش مقدار شکر استفاده شده بهره می گیرد) و پیتزاهای سبزیجات دکتر اکتز که نشان می دهد چگونه مردم تمایل به کاهش مصرف کربوهیدرات ها دارند و به جای آن ترجیح می دهند تا سبزیجات استفاده کنند. می توان توقع داشت که در سال 2019 محصولات گیاهی بیشتری روانه بازار شوند.

7- فودکورت ها
با افزایش اشتیاق برای سالن های غذا خوری مشترک که توسط چند آشپزخانه اداره می شوند، سوپرمارکت آلترینچام که ماکی مایر را نیز در منچستر راه اندازی کرد ، امسال سومین فودکورت انگلستان را در خیابان آکسفورد راه اندازی خواهد کرد.

8- غذا خوردن در همانجا که خرید می کنید
ما روز به روز بیشتر تمایل پیدا می کنیم که همزمان که خرید می کنیم ، غذا در همان مکان سرو شود. از سوپر گوشت هایی مانند بوچرز تاپ در مارلو تا فضاهایی که ترکیب اغذیه فروشی ، بار و رستوران هستند ، مانند فودکورت بولند در لندن که سال 2020 افتتاح خواهد شد.

9- بدون الکل
از آبجو هاب دست ساز بدون الکل گرفته تا موکتل ها، نشان دهنده علاقه نسل جوان به مصرف کمتر الکل است. البته تهیه نوشیدنی های بدون الکل پیچیدگی های خود را دارد.

10- بدون پول نقد
بارها، کافه ها و رستوران های غیر رسمی و حتی غرفه های اغذیه فروشی به شدت تمایل به استفاده از کارت های اعتباری دارند. در منچستر ، تاک اند ال ، مثال خوبی از این فضاها است. این روند گرایش رو به افزایش است.

11- گوشت بز
در سال گذشته ، کمپین گوتوبر( که با هدف جلوگیری از هدر رفتن لاشه بزها در صنعت لبنیات) جهانی شد. اما راه حل چیست؟ چاره این است که در منوی رستوران ها بیشتر از گوشت بز استفاده شود، مانند کریمزی در منچستر . انتظار می رود این روند در آینده بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد.

12- سن؟ مانعی نیست
کسانی که در رستوران ها سرویس می دهند معمولا افراد جوان تر هستند ، اما رستوران های کاربین و کینگ در لندن تمایل دارند تا امسال تعداد کارمندان بالای 50 سال خود را دست کم دو برابر کنند.

مترجم : مهنوش حسنخانی

نویسنده : تونی نیلور ,www.bbcgoodfood.com

*** تمامی مطالب متعلق به سایت کیت لاین است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا