کیت لاین/سرویس تحریریه: اگر بعد از یک شام دوستانه یا نهارکاری، در رستورانی مجلل یا یک بیسترو صمیمی این جمله به ذهن شما رسید، بدانید که در این مورد تنها نیستید.
امروزه در همه جای دنیا این آرزو از رایج ترین آرزوهای انسان میباشد. از نوجوانان مدرسه ای تا ورزشکاران و هنرمندان و کارمندان ادارات دولتی و حتی صاحبان مشاغل حساسی مانند پزشکان و مهندسان در این مورد با شما همراه هستند. وقتی یک سالن رستوران پر از مشتری های شاد و پرسنلی شاداب و فعال در حال سرویس دهی به مشتریان و پیش خوراکها و خوراکها و دسرهای رنگارنگ را میبینیم احساس میکنیم که کلید موفقیت را یافته ایم و مشغول حساب کتاب میشویم. حتی وقتی یک ایراد و اشکال مشهود در یک رستوران می بینیم مثلا وقتی خوراک اصلی سرد سرو میشود یا فاصله زمانی پیش خوراک و خوراک اصلی رعایت
نمی گردد یا میزبان حواسش به میز ما نیست با خودمان فکر میکنیم که اگر این رستوران مال ما بود همه مشکلات را برطرف میکردیم و بهترین رستوران شهر میشدیم.


تفاوت افراد موفق و شکست خورده در این صنعت، هنر، تجارت بزرگ عصر حاضر از همین نقطه آغاز میگردد. واقعیت امر این است که این صنعت علیرغم ظاهر ساده و روانی که دارد از دقیق ترین و پیچیده ترین صنایع است. از مطالعات کسب و کار و بازار تا ایده پردازی و بررسی های جامعه شناسی و انتخاب لوازم و اسباب کار تا دکوراسیون و معماری و پروتکل های بهداشتی و طعم شناسی و شناخت سلیقه و ذائقه مشتری و مدیریت نیروی انسانی و موارد مالیاتی و حسابرسی و محاسبات مالی و تأمین مواد اولیه رستوران و مدیریت انبار، تنها بخشی از موارد مطرح در این تجارت است.
شاید این حجم از نکات ریز و درشت باعث وحشت و ترس شما شده باشد. اگر نگران شده اید یعنی راه را درست آمده اید. چارت سازمانی و تعیین سیاستهای کلان کار بخش عمده ای از نگرانیها را برطرف میکند، در این حرفه هم مانند هر شغل و پیشه دیگر قرار نیست که یک نفر، یک تنه، بدون هیچ پیش زمینه علمی و تجربی از پس کا بر بیاید.
اگر هنوز آرزوی خوشمزه رستورانداری در ذهن شماست اولین و مهمترین کار یافتن متخصصین کارآزموده و خوشنام این کار و مشورت با آنان برای تهیه یک پلن اقتصادی است، مطمئناً بعد از چند جلسه دید شما به این موضوع واقعی و شفاف میگردد و آرزو تبدیل به هدف میگردد. دنیای خوراک هنوز پر از ایده های ناب و جذاب و چشم اندازه ای روشن کاری و اقتصادی میباشد، حتی میتوان با مطالعه پروژه ها و نمونه های ناموفق و شکست خورده و دقت در دلایل عدم موفقیت آنها، انتخاب دقیق تر و بهتری داشت.
با واقع بینی و درایت و مشورت با اهل فن دستیابی به افقهای پیش رو و اهداف، حتی در سخت ترین شرایط اجتماعی و اقتصادی قابل دستیابی میباشد، یک مثال کوچک را با هم بررسی میکنیم . افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه سربار به دلیل شرایط اقتصادی جامعه معمولا باعث سردرگمی صاحب رستوران برای ادامه کار میگردد. سناریوهای اولیه افزایش قیمت و کاهش کیفیت مواد اولیه است که معمولا باعث ریزش مشتری و لطمه به برند تجاری و سابقه آن خواهد شد. یکی از راههای موفق و امتحان شده شفافیت با مشتری و بیان محترمانه مشکل با مشتریان میباشد. میتوان از حجم خوراک و درصد سود کم کرد ولی از کیفیت کار کم نکرد و این موضوع را با مشتریان از طریق راههای ارتباط با مشتری به اشتراک گذاشت.

با این کار یک چالش کاری تبدیل به یک مساله مشترک بین رستوران دار و مشتری میگردد و دو طرف این مورد را مثل یک خانواده بررسی میکنند. از اینگونه موارد و نمونه ها در تاریخ صنعت رستوران به وفور وجود دارد. از تعدیل قیمت تا حذف آیتم های گرانقیمت و کم طرفدار و حتی افزایش منطقی قیمت برای حفظ کیفیت، تعطیلی شعب با گردش مالی کم و تمرکز بر شبکه مشتریان، استفاده از تجهیزات و دستگاههای به روز و کاهش هزینه دور ریز، همه راههای امتحان شده در این بیزینس برای عبور از بحرانها است. طعم یک همبرگر آبدار یا یک خوراک دریایی خوش آب و رنگ و تازه یا حتی یک ساندویچ پنیر ساده میتواند نقطه آغاز یک موفقیت اقتصادی و تجاری باشد.

نویسنده: حمید رضا صادقی

 

*** تمامی مطالب متعلق به سایت کیت لاین است و هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

One thought on “یک آرزوی خوشمزه “ کاش رستوران خودم را داشتم “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا