Jamie Trevor Oliver

جیمی ترور الیور در ۲۷ می ۱۹۷۵ در کلاورینگ، اسکس، انگلستان متولد شد. پدر و مادر جیمی در کمبریج صاحب یک رستوران به نام The Cricketers بودند. وقتی جیمی ۸ ساله بود کار خود را در رستوران والدینش آغاز کرد. در سن ‍‍۱۱ سالگی جیمی هم مانند کارکنان آشپزخانه می توانست سبزیجات را با یک چاقو آشپزخانه به صورت حرفه ای برش دهد. در سال ۱۹۸۹، در سن ۱۴ سالگی، گروه موسیقی Scarlet Division را با آهنگسازی Leigh Haggerwood تشکیل داد.

دوره آموزشی جیمی

جیمی در ۱۶ سالگی در کالج تهیه غذا وست مینستر دوره آموزشی خود را آغاز کرد. سپس در فرانسه مشغول به کار شد و تا آنجا که می توانست قبل از بازگشت به لندن دانش خود را در زمینه آشپزی کامل کرد. اولین شغل وی کار در رستوران آنتونیو کارلوچیو یکی از بهترین رستوران های ایتالیایی در انگلیس به عنوان سرآشپز بود.

جیمی الیور یک ستاره تلویزیونی

برنامه تلویزیونی River Cafe اولین حضورش در تلویزیون بود و او را به یکی از معروف ترین سرآشپزهای دنیا تبدیل کرد. روز بعد، پنج شرکت تولیدکننده برنامه تلویزیونی با او تماس گرفتند. او پیشنهاد شرکت اپتومن برای تولید اولین برنامه خود به نام  Naked Chef پذیرفت. این برنامه حاوی دستورالعملهای ساده آشپزی بود. در سالهای ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ دو فصل از این برنامه در آمریکا ضبط و پخش شد.

دومین برنامه تلویزیونی جیمی مجموعه Jamie’s Kitchen بود. در این برنامه مستند جیمی مربی پانزده نفر حوان بیکار است (بعد از این برنامه هزار نفر برای این موقعیت درخواست کردند). جیمی در برنامه به جوانان آموزش می دهد تا به عنوان آشپزهای حرفه ای در اولین رستورانش مشغول به کار شوند. این رستوران هنوز برای تجارت و آموزش به هنرجویانش باز است.

فعالیت در سریال ها

بعدها جیمی در یک پروژه خیریه دیگر برنامه جدیدی به نام Jamie’s School Dinners ضبط کرد. در این مجموعه مستند چهار قسمتی جیمی مسئولیت اداره آشپزخانه در مدرسه کیدبروک، گرینویچ را بر عهده می گیرد. این برنامه همچنین کمپین Feed Me Better ، برای تغییر عادات غذایی نامناسب کودکان و بهبود سیستم های غذایی مدرسه را به نمایش می گذارد. این کمپین مستقیماً مسئول تعهد ۲۸۰ میلیون پوندی دولت انگلیس (بیش از ۳ سال) برای بهبود وعده های غذایی مدرسه بود.

آخرین سریال جیمی از سال ۲۰۰۲ تاکنون به نام الیور توئیست، در شبکه Food Network پخش می شود. در این برنامه جیمی در حال خرید است و در خانه برای دوستانش آشپزی می کند.. در سال ۲۰۰۵، برنامه جدید جیمی به نام Jamie’s Great Escape برای اولین بار به نمایش درآمد. این نمایش سفرنامه ای از سفر جیمی با یک ون مخصوص در سراسر ایتالیا است که سعی می کند لذت آشپزی را دوباره دریابد.

سرآشپز معروف جیمی الیور

جیمی الیور، با نویسندگی خود را در میان معروف ترین سرآشپزهای دنیا قرار داد

به غیراز کتابهای آشپزی فراوان، جمعی ستونی منظم در مجله Saturday Times Magazine دارد، سردبیر ماهنامه Marie Claire و مجله Britain’s GQ است.

شهروند خوب انگلیسی

در سال ۱۹۹۹، جیمی و ۱۵ کارمند او به 10 Downing Street دعوت شدند تا برای نخست وزیر انگلیس، تونی بلر و نخست وزیر ایتالیا ناهار آماده کنند. در ژوئن ۲۰۰۳، جیمی به دلیل خدمات به صنعت هتلداری، جایزه MBE (سفارش امپراتوری انگلیس)  Queen’s Birthday Honours را دریافت کرد.

جیمی الیور، مرد خانواده

در ۲۴ ژوئن ۲۰۰۰، جیمی با دوست دوران کودکی خود، جولیت (جولز) نورتون ازدواج کرد. آنها دو دختر دارند به نامهای پوپی هانی (متولد مارس ۲۰۰۲) و دیزی بو (متولد آوریل ۲۰۰۳).

مترجم:مریم قنبری

بیشتر مطالعه کنید: دیدار و گفتگو با بوبِک، سرآشپز غریب دانمارکی

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی