کانسپت رستوران ها

کیت لاین/سرویس تحریریه: فرم کلی Concept یک آشپزخانه صنعتی یک برنامه کلی است برای بررسی اینکه چگونه نیازها و انتظارات بازار مورد نظر را برآورده سازیم. طرح کلی یک آشپزخانه صنعتی از راه‌های مختلفی بیان می‌شود، از جمله، منو، دکور، نوع سرویس، قیمت و محل. Concept Development به معنای توسعه طرحی برای عملکرد موفقیت‌آمیز در بازار است قبل از اینکه طراحی واقعی انجام بگیرد. در واقع افتتاح یک رستوران جدید بدون در نظر گرفتن اینکه چه نوع فرم کلی از فود سرویس می‌تواند نتیجه بگیرد و موفقیت‌آمیز باشد، غیر معمول است. یک سرمایه‌گذار بالقوه ممکن است مقداری پول برای سرمایه‌گذاری، یک مکان، یک موضوع و اشتیاق زیادی برای انجام یک کسب و کار غذایی داشته باشد اما ممکن است که هرگز به فرمت کلی رستوران فکر هم نکرده باشد. متاسفانه اشتیاق و غذاهای عالی تنها نیمی از موفقیت هستند، نیم دیگری از معادله، بازار است.

Concept Development به طراحی و چیدمان تجهیزات در آشپزخانه صنعتی مقدم است چرا که تیم طراحی باید از نوع منو، ساعات کار و نوع سرویس رستوران اطلاعات کافی در دست داشته باشد. موفقیت یا شکست یک سرمایه‌گذاری، اغلب به اینکه فرم کلی رستوران تا چه اندازه خوب طراحی و اجرا شده است، بستگی دارد. تعداد زیادی کانسپت برای یک رستوران می‌توان در نظر گرفت. عموما فرم کلی رستوران‌ها در دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند.

Fine dining restaurant

این سبک توسط غذاهای عالی که توسط سرآشپزهای معروف درست شده‌اند، سرویس ویژه، دکور و لوازم دکوراتیو منحصر به فرد و قیمت بالایی که دارند از سایر رستوران‌ها تمیز داده می‌شوند.

Fine dining restaurant
Theme restaurant

این مدل تجربه‌ای از غذاخوری را فراهم می‌آورد که برای شما زمان، مکان یا اتفاق خاصی را تداعی می‌کند مثل بارهای انگلیسی، رستوران‌های مشاهیر ورزشی و بازسازی رستوران‌های دهه ۵۰ میلادی.

Theme restaurant


Casual dinner houses

این نوع از رستوران‌‌ها به‌راحتی و به‌روز بودن دکور، در عین با ارزش بودن آن اهمیت می‌دهند و تاکید دارند. رستوران‌های معروف این سبک معمولا منفرد نیستند و زنجیره‌ای می باشند، مثل چیلیز (Chili’s)، تی.جی.آی فرایدیز (T.G.I Friday’s) و استیک هاوس (Steak house).

Casual dinner houses


Ethnic restaurants

در این سبک غذاهای بومی سرو می‌شوند که مخصوص مکان‌هایی هستند که به آن تعلق دارند و وابستگی نزدیکی به فرهنگ هر یک از این ملل دارند. مانند رستوران مکزیکی، ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، تایلندی و یا رستوران‌های هندی.


Family restaurants (خانوادگی)

رستوران‌های خانوادگی باید محصولات خود را با قیمت مناسب ارائه دهند و محیطی مناسب برای کودکان باشند.

Family restaurants


Fast casual

این رستوران ترکیبی از سبک سرویس سریع (quick service) و غذاهای با کیفیت بالاست که در محیطی شیک، با تاکید بر روی مواد اولیه تازه خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌دهند. رستوران‌های مشابه این سبک: پانرا برد(Panera Bread)، گریل مکزیکی چیپوتله (chipotleMexican Grill)، باجا فرش(Baja Fresh) می‌باشند.

Fast casual


Quick-service restaurants (فست فودها)

رستوران‌های کوییک سرویس در ارائه خدمات سریع و راحت، متخصص هستند. مانند رستوران‌های فست فود، فروشگاه‌های ارائه‌دهنده فرآورده‌های گوشتی، فرآورده‌های نان و ساندویچ فروشی‌ها.

فست فود

هر کدام از این کانسپت‌ها از لحاظ منو، دکور، نحوه ارائه سرویس و قیمت با هم تفاوت دارند. اگرچه همه این فاکتورها به یک اندازه اهمیت ندارند. برای کانسپت‌هایی نظیر کوییک سرویس (quick-service)، خانوادگی (family restaurant) و کژوال دینر (casual dinner houses) فاکتور قیمت نقش بسیار مهمی در موفقیت آن‌ها دارد چرا که مخاطبان این نوع رستوران‌ها به قیمت اهمیت می‌دهند. اما مشتریان رستوران‌های فاین داینینگ (fine dining) می‌دانند برای سرویس و خدمات با کیفیتی که دریافت می‌کنند باید پول خوبی بپردازند و برای آن‌ها فاکتور قیمت اهمیت چندانی ندارد. محل رستوران در رستوران‌های کوییک سرویس بسیار اهمیت دارد چرا که این سبک از رستوران‌ها باید در دسترس عموم مردم باشند تا به موفقیت برسند.

نویسنده: مهشید ذوالفقاری

 

*** تمامی مطالب متعلق به سایت کیت لاین می باشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا