تخته کار آشپزخانه

تخته کار آشپزخانه بسته به نوع جنسشان نظافت و نگهداریشان متفاوت است. بنابراین، دانستن نوع نظافت و نگهداری برای پیشگیری از تجمع باکتریها ضروری است. خواندن این مقاله به شما در حفظ و نگهداری درست تخته کار کمک می کند.

تخته کار از ملزومات هر آشپزخانه ایست و در حین کار در آشپزخانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه باید به بهداشت و نظافت آن نیز اهمیت داد. نحوه مراقبت و نظافت درست تخته کار نه تنها باعث افزایش طول عمر آنها می شود، بلکه از ایجاد باکتریها و میکروارگانیسمها پیشگیری می شود. جنس تخته کارها عموما از پلاستیک و چوب است. در ادامه به چگونگی نظافت و نگهداری این تخته ­ها می پردازیم.

چگونه تخته کار را تمیز کنیم؟

تخته کار چوبی به طور طبیعی دارای سطوح متخلخل می باشد و بر اثر کار کردن هم شیارهایی بر روی آن ایجاد می شود که پناهگاه باکتریها ست. یکی از روشهای نظافت تخته کار، استفاده از آب و مایع ظرفشویی، سرکه و بلیچ می باشد.

استفاده از آب و مایع ظرفشویی: بلافاصله پس از استفاده، تخته کار را با آب و مایع ظرفشویی بشویید و سپس با حوله و یا دستمال آن را خشک کنید.

سرکه: روی همه سطوح تخته کار سرکه بپاشید، سپس با یک پارچه یا دستمال آن را پاک کنید. استفاده از سرکه برای تمیز کردن سطح تخته کاری که بر روی آن گوشت خام، ماهی و مرغ خرد می کنید توصیه نمی شود.

بلیچ یا سفید کننده: یک قاشق چایخوری سفید کننده در یک چهارم آب مخلوط کنید سپس محلول را روی سطح ریخته و با آب گرم بشویید.

از آنجایی که جذب رطوبت باعث خرد شدن و برآمدن چوب می شود، رشد باکتری ها نیز با سرعت انجام می گیرد. هیچ وقت تخته کار را داخل آب و یا ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

چگونه از تخته کار مراقبت کنیم؟

بسته به میزان استفاده از تخته کار، یک یا دو بار در هفته و یا ماهانه آن را سیزنینگ و آماده سازی کنید. در زیر نحوه سیزنینگ کردن را به شما یادآور می شویم:

  • روغن مینرال food-grade mineral oil یا موم زنبور عسل را بر روی سطح خشک و خارجی تخته کار بمالید.
  • اجازه دهید ساعاتی روغن بر روی سطح بماند.
  • روغن یا موم اضافی را با پارچه خشک بردارید.

هرگز از روغن زیتون یا سایر روغنهای گیاهی برای سیزنینگ و آماده سازی تخته کار استفاده نکنید زیرا به مرور زمان فاسد می شود و بوی بدی می گیرد.

چگونه تخته کار بامبو را تمیز کنیم؟

  •  می توانید برای تمیز کردن تخته کار از مایع ظرفشویی، سرکه سفید یا سفید کننده و آب استفاده کنید.
  •  سپس هر یک از محصولات مورد نظر را با آب گرم ترکیب کرده و سطح صفحه را بشویید.
  •  بلافاصله پس از شستشو، تخته را با دستمال کاغذی یا حوله تمیز خشک کنید.
  • تخته کار بامبو را داخل آب خیس نکنید و یا آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

چگونه از تخته کار بامبو مراقبت کنیم؟

روند نگهداری تخته کار بامبو بسیار مشابه فرآیند نگهداری تخته کار چوبی است اما علاوه بر مراحل بالا، می توانید یک لیمو را از وسط برش بزنید و آن را بر روی سطح تخته که در حال تمیز شدن با روغن یا موم تازه می باشد بمالید تا اسیدیته طبیعی لیمو به تجزیه باقی مانده تخته برش کمک کند.

چگونه تخته کار لاستیکی را تمیز کنیم؟

یکی از مزایای تخته کار لاستیکی سطح غیر متخلخل و غیر جذب آن است که در برابر تاب خوردگی مقاوم است و مانند سطوح متخلخل باکتری جذب نمی کند.

– تخته را با دقت با آب گرم و مایع بشویید.

-هرگز تخته کار لاستیکی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا درجه حرارت بالا به آن آسیب می رساند.

نحوه نگهداری تخته کار لاستیکی

برخلاف گزینه های چوب و بامبو، تخته کار لاستیکی نیاز به نگهداری زیادی ندارند. به محض اینکه چاقوها بر سطح شکاف ایجاد کردند آن را تعویض کنید چرا که در طولانی مدت باعث رشد باکتریها می شود.

نحوه تمیز کردن تخته کار کامپوزیت

برای تمیز کردن تخته کار کامپوزیت، کافی است آن را آبکشی کرده و در ماشین ظرفشویی قرار دهید. تخته کار کامپوزیت از ماده رزین ساخته می شوند و دوام بیشتری دارند. به طور کلی، صفحات کامپوزیت قادر به تحمل درجه حرارت تا ۲۵۰ درجه فارنهایت هستند. در نتیجه، برای برش گوشت بسیار مناسب می باشند.

نحوه نگهداری تخته کار کامپوزیت

هر چقدر هم تخته های برش کامپوزیت نسبت به تخته های چوب و پلاستیک در برابر خراش و برآمدگی مقاومتر باشند باز هم فرسوده می شوند و باید آنها را تعویض کرد. مراقب سطح آسیب دیده باشید و اگر در هنگام خیس شدن بو می دهد، آن را تعویض کنید.

چگونه تخته کار فلکسیبل را تمیز کنیم؟

پس از اتمام کار می توانید تخته کار فلکسیبل را با آب گرم بشویید و یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید. این نوع تخته ها انعطاف پذیر هستند و به راحتی به صورت قیف در می آیند تا مواد خرد شده را به ظرف انتقال دهند.

تخته های فلکسیبل یا انعطاف پذیر از جنس رزین پلاستیکی ساخته شده اند که در برابر رشد باکتری ها مقاومت می کند.

نحوه نگهداری تخته کار فلکسیبل

این نوع تخته کارها نسبتاً نازک هستند و نباید از اشیای تیز و چاقو بر روی سطح آن استفاده کرد و اگر شکاف ایجاد شد حتما تخته را عوض کنید.

چگونه تخته کار پلاستیکی را تمیز کنیم؟

بیشتر تخته کارهای پلاستیکی برای استفاده در ماشین ظرفشویی طراحی شده اند اما با تکرار و مرور زمان در مجاورت آب گرم این نوع تخته ها تاب بر می دارند.

به روشهای زیر هم می توان تخته کار پلاستیکی را تمیز کرد:

-یک قاشق چایخوری محلول ضدعفونی کننده به یک لیتر آب اضافه کنید.

– سطح تخته کار پلاستیکی را با محلول تمیزکننده پاک کرده و کاملاً با آب داغ بشویید.

مخلوطی از یک قاشق چای خوری جوش شیرین، یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق چای خوری آب، خمیری تهیه کنید و برای از بین بردن لکه ها بر روی سطح پلاستیکی مخصوصا تخته کار دارای سطوح سفید رنگ انجام دهید.

تخته کارپلاستیکی پلی متریال غیر متخلخل گزینه مناسبی است و در مقابل تاب خوردگی و ایجاد شکاف مقاوم است و اجازه نفوذ باکتری را نمی دهند.

نحوه نگهداری تخته کار پلاستیکی

با استفاده از یک پد، ذرات پلاستیکی را از روی سطح تخته پاک کنید و سپس با سمباده سطح آن را صاف کنید.

مترجم: مریم قنبری

 

بیشتر مطالعه کنید: لوازم آماده سازی آشپزخانه صنعتی از ابتدا تا کنون

 

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی