کاغذ بسته بندی غذا - کیت لاین

انواع کاغذ بسته بندی برای غذا از ساندویچ گرفته تا استیک که باید بسته بندی شود وجود دارد. باید بدانید از کدام نوع کاغذ برای بسته بندی محصول و تحویل به مشتری استفاده کنید. انواع مختلف کاغذهای بسته بندی مانند کاغذ قصابی، کاغذ فریزر، کاغذ ساندویچ یا کاغذ مومی (وکس) در تحویل یک محصول با کیفیت به مشتریان بسیار حیاتی است. به همین دلیل راهنمای زیر را برای شما در نظر گرفتیم تا با انواع کاغذهای بسته بندی بیشتر آشنا شوید و متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

آشنایی با دو مفهوم مهم در کاغذ بسته بندی غذا

 • کولیس: وزن پایه کغذ مخصوص رپ مواد غذایی عبارتست از :وزن یک بند کاغذ (500 برگ) هنگام برش طبق استاندارد صنعت برای گرید مخصوص کاغذ. لازم است بدانید که “اندازه استاندارد برای بسته بندی کاغذ” برای همه کاغذها یکسان نیست.اما کولیس به ضخامت یک ورق کاغذ در یک هزارم اینچ اشاره دارد. این اندازه گیری با میکرومتر انجام می شود. به طور معمول، کولیس کاغذ نباید بیش از + یا – 5٪ واریانس در یک ورق داشته باشد. به طور کلی ، رابطه بین کولیس و وزن پایه در ضخامت کاغذ است به این معنی که هرچه کولیس بیشتر (کاغذ ضخیم تر) باشد، وزن کاغذ نیز بیشتر است.
 • وزن معادل: در حالی که انواع کاغذها دارای اندازه های مختلفی هستند، با این وجود کاغذها را می توان با استفاده از وزن معادل مقایسه کرد.

کاغذ بسته بندی مخصوص انواع گوشت 

کاغذ قصابی یا کاغذ کرافت نوعی کاغذ زبر و محکم که برای بسته بندی گوشت و ماهی مناسب است. این نوع کاغذ در بین ماهی فروشان، قصاب ها و حتی صنعتگران بسیار مورد استفاده می باشد.معیار سنجش کاغذهای بسته بندی قصابی بخاطر میزان مقاومت در برابر نفوذ و نشت رطوبت می باشد. هرچند رول های بزرگتر در اندازه های 24 “، 30” و 36 “به طور سنتی اندازه گیری نمی شوند، زیرا اغلب برای بسته بندی گوشت به کار نمی روند (بیشتر آنها برای صنایع دستی یا روکش های میز به کار می روند).

بر روی کاغذ قصابی می توان با اشیای تیز، خودکار، مداد یا مداد رنگی نوشت. موجود در: کاغذ در انواع رنگهای هلویی یا صورتی، سفید، روناسی و به صورت رولی و ورقه ای موجود است.

خرید کاغذ بسته بندی گوشت

کاغذ بسته بندی غذا - کیت لاین

 

کاغذ به رنگ هلو

 • بهترین نوع رنگ برای نشان دادن و نمایش گوشت
 • گوشت را تازه نگه می دارد
 • اجازه می دهد گوشت استراحت کند، رطوبتش را حفظ کند، و این نوع کاغذ از فیبرهای بلیچ نشده ساخته می شود

کاغذ سفید

 • کاغذ سفید برای کاور یکبار مصرف بر روی میز و نمایش گوشت به کار می رود
 • به گوشت ظاهر تمیز و بهداشتی می دهد
 • تقریبا” همه کاره و می تواند برای پیچاندن و سرویس دهی با سینی و سبد نیز به کار رود

کاغذ روناسی

 • برای نمایش گوشت و ماهی
 • پر رنگ نشان دادن گوشت و ماهی
 • مانع تجمع باکتری در گوشت و ماهی

کاغذ صورتی/هلویی

 • برای نمایش گوشت تازه و کرافت
 • رنگ گوشت را تازه نگه می دارد
 • دارای تاییدیه FDA برای دودی کردنو کباب کردن گوشت

 

کاغذ بسته بندی غذا - کیت لاین

 

کاغذ فریزر با پوشش کرافت

کاغذ فریزر مانند کاغذ قصابی نوعی کاغذ ضمخت و محکم است. دارای پوشش بیرونی پلی اتیلن با چگالی کم  برای استحکام و مقاومت در برابر نفوذ و نشت و جلوگیری از سوختن ناشی از یخ زدگی مواد غذایی تا یک سال است. این نوع کاغذ بسته بندی برای ذخیره ماهی تازه، مرغ و پنیر و همچنین محصولات از قبل آماده شده مانند ساندویچ مناسب است.

همچنین، کاغذ فریزر برای بسته بندی نودل و در صنعت ماکارونی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ فریزر برای حفظ طراوت و تازگی در یخچال و فریزر بسیار مناسب است. در قسمت بیرونی که دارای پوشش پلی اتیلن است می توان با قلم و خودکار بر روی  آن نوشت. باید گفت که در انواع کرافت یا به رنگ سفید و به صورت رولی یا صفحه ای موجود می باشد.

خرید کاغذ بسته بندی کرافت

کاغذ ساندویچ

این نوع کاغذ اغلب برای پیچاندن انواع ساندویچ به کار می رود. همچنین برای بسته بندی چوب شور، شیرینی و در سرویس دهی با سبد و  سوسیس خام و سایر موارد به کار می رود. این نوع کاغذ در برابر چربی و غذاهای مختلف مقاوم است و در ابعاد و رنگهای مختلف و همچنین سازگار با محیط زیست در دسترس می باشد.

 

کاغذ بسته بندی غذا - کیت لاین

 

کاغذ مومی یا وکس

کاغذ مومی یا کاغذ وکس نوعی کاغذ است که دارای سطح صافی بوده که از چسبیدن مواد دیگر به کاغذ جلوگیری می کند. به دلیل وجود موم، کاغذ در برابر نفوذ رطوبت از هر دو طرف مقاوم است، رطوبت غذا را حفظ می کند و مانع از انتقال رطوبت به غذاهای خشک می شود. برروی کاغذ مومی می توان با قلم نوشت و با نوار چسب به خوبی می چسبد. این نوع کاغذ بسته بندی غذا به صورت خشک و مرطوب و به صورت رولی یا ورقه ای و پاپ آپ موجود است.

کاغذ مومی خشک در برابر کاغذ مومی مرطوب

کاغذ مومی خشک نوعی کاغذ کرافت سفید شده است که فرایند خشک شدن موم را طی می کند و موم به درون ورق نفوذ می کند و هیچ گونه پسماندی از سطح باقی نمی گذارد. از آنجا که پوشش موم به داخل کاغذ نفوذ می کند، در نتیجه به درون مواد غذایی انتقال نمی یابد، کاغذ مومی خشک برای بسته بندی غذاهای گرم مانند ساندویچ و جعبه های پیتزا مناسب است.

خرید کاغذ بسته بندی

کاغذ موم مرطوب مانند کاغذ مومی خشک، نوعی کاغذ کرافت سفید شده است هر دو طرف کاغذ مرطوب می باشد تا در برابر نفوذ آب مقاومت کافی داشته باشد. کاغذ مومی مرطوب، برای بسته بندی محصولات غذایی در یخچال مانند ساندویچ و سبزیجات بسیار مناسب می باشد و اصولا” می تواند به عنوان یک کاغذ قصابی موم دار برای مرغ، ماهی، استیک و گوشت به کار رود. همچنین در صنعت آبنبات به عنوان کاغذ آبنبات به طور گسترده استفاده می شود.

کاغذ پنیر

کاغذ پنیر را می توان به دو دسته برای نگهداری و نمایش طبقه بندی کرد.این کاغذ مومی برای نگهداری و تازه نگه داشتن پنیر و جلوگیری از خشک شدن و آلودگی استفاده می شود. می توانید برای به نمایش گذاشتن پنیر از کاغذ پنیر به عنوان تزئیین بر روی تخته های چوبی استفاده کنید.

 

کاغذ بسته بندی غذا - کیت لاین

 

کاغذ مومی تا شده / پاپ آپ

کاغذ مومی تا شده از کاغذ موم خشک ساخته شده و به صورت پاپ آپ به آسانی و با سرعت خارج از دیسپنسر می شود و بر روی پیشخوان گذاشته می شود.

 • کاغذ پاتیPatty paper: کاغذ پاتی تهیه، بسته بندی و فروش تکه های همبرگر را آسان می کند. کاغذ پاتی مانند کاغذ مومی تا شده، از کاغذ موم خشک ساخته شده است. برای اینکه کاغذها به هم نچسبند بین انها موم به کار می رود. کاغذ پاتی مخصوصاً در بسته بندیهای فریزر مفید است.
 • کاغذ سینی Pan liner :استفاده از کاغذ سینی در آماده سازی غذا و نان در پیتزا فروشی ها و نانوایی ها به کار می رود. جنس این کاغذها از کاغذ مومی خشک ساخته شده و باعث می شود مواد غذایی به آن نچسبد در نتیجه نیازی به چرب کردن نیست.

مترجم: مریم قنبری

 

بیشتر مطالعه کنید: بسته بندی سبز، جایگزین های پلاستیک و مقوا

 

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا