چگونه با فرنچ پرس درست کنیم ؟!                                                                                     

قهوه فرنچ پرس به یکی از معروف ترین متدهای دم کردن قهوه در صنایع غذایی تبدیل شده که انتظار میرود به دلیل عطر و طعم فوق العاده ای که تولید میکند در هر کافی شاپ، کافه، رستوران، ادارات، منازل و … مورد استقبال قرار گیرد. این روش را یاد  بگیرید و دستورالعمل های تخصصی فرنچ پرس را دنبال کنید تا در هر زمانی بهترین و مناسب ترین فنجان قهوه را درست کنید.

 

قهوه ساز فرنچ پرس چیست؟

قهوه ساز فرنچ پرس وسیله ای برای عصاره گیری و دم کردن قهوه است، اما نکته ای که آن را منحصر به فرد نگه داشته این است که طی فرآیند دم کردن, دانه های قهوه در تمام مدت با آب در تماس هستند. فیلترهای فرنچ پرس به یک صفحه فلزی متصل شده اند بدین معنی که که روغن های مفید قهوه توسط فیلتر جذب نمی شود، به همین دلیل قهوه دم آوری شده با فرنچ پرس طعم و عطر بیشتری دارد.

 

فرنچ پرس

 

قهوه دمی در مقایسه با قهوه فرنچ پرس

در روش قهوه دمی، قهوه دم شده بصورت قطره قطره از بین فیلترهای قهوه می چکد و در نتیجه معمولاﹰ قهوه ای سبک تر و معطرتر از فرنچ پرس تولید می کند. قهوه دمی به طور معمول برای دم کردن قهوه بصورت خودکار بکار میرود و همچنین به منظور تهیه قهوه بیشتر در یک زمان و گرم نگه داشتن برای مدت طولانی تری استفاده میشود. فرنچ پرس مقدار کمتری قهوه را با طعمی قوی تر تولید میکند که برای مصرف فوری طراحی شده است.

هنگام خرید تجهیزات کافی شاپ، احتمالا با حجم زیادی از ابزارها و ماشین ها مواجه خواهید شد که در این میان لوازمی جهت انواع نوشیدنی قهوه نیاز دارید. قبل از انتخاب قهوه رست شده و تهیه منوتان، مهم است بدانید که محصول به دست آمده از فرنچ پرس تفاوت بسیاری با دیگر تجهیزات کافی شاپ دارد.

به طور کلی قهوه دمی برای سرو در غذاخوری ها، اتاق استراحت شرکت ها و کافه تریاها ایده آل است در حالی که سرو قهوه فرنچ پرس در کافه های کوچک، کافی شاپ ها و جمع های صمیمی و دوستانه مفیدتر خواهد بود.

 

بهترین دانه قهوه برای تهیه فرنچ پرس قهوه کدام است؟

دانه های قهوه را برای تهیه فرنچ پرس، خودتان آسیاب کنید چرا که دانه هایی که از قبل آسیاب شده باشند معمولاﹰ برای این روش دم کردن بسیار ریز هستند. از آنجایی که دانه های قهوه در تمام مدت فرآیند عصاره گیری در تماس مستقیم با آب هستند، بنابراین می توانید دانه های قهوه را با درجه درشت تر از درجه تهیه قهوه اسپرسو یا قهوه دمی آسیاب کنید. دانه های آسیاب شده ریزتر طعم به مراتب تلخ تری به قهوه می دهند.

 

دم کردن قهوه با فرنچ پرس قهوه

دم کردن قهوه با فرنچ پرس فرآیند ساده ای است که طعم و عطر مطلوب قهوه را تولید می کند. جهت تهیه قهوه فرنچ پرس چه چیزهایی نیاز دارید؟

 • دانه های قهوه آسیاب شده با درجه آسیاب درشت تر که بهتر است دانه های قهوه را به اندازه نیاز با آسیاب قهوه دستی آسیاب کنید تا عطر و طعم قهوه تاره را داشته باشید.
 • آب گرم شده در کتل با دمای بین ۸۸ تا ۹۴ درجه فارنهایت که این دما نزدیک به دمای جوش آب است. به کمک ترمومتر می توانید دمای آب را چک کنید. قبل از مصرف آب گرم را یک تا دو دقیقه کنار بگذارید.
 • قهوه ساز فرنچ پرس

 

مراحل دم کردن قهوه

 • پیش گرمایش فرنچ پرس: داخل فرنچ پرس آب داغ بریزید تا قبل از استفاده همه قسمت ها گرم شوند. این کار شوک حرارتی کمتری به دانه های قهوه میدهد و قهوه مدت زمان بیشتری گرم میماند.
 • آب را خالی کرده و خشک کنید: بعد از حدود یک دقیقه آب را از داخل لیوان فرنچ پرس خالی و کاملا خشک کنید.
 • دانه های قهوه را اضافه کنید: به طور معمول ۲ قاشق غذاخوری از قهوه برای یک فنجان از آب کافی است.

فرنچ پرس

 

 • قهوه را خیس کنید: مقدار کافی آب جوش را اضافه کنید تا قهوه را بپوشاند و خیس کند.
 • هم بزنید، درپوش را گذاشته و اجازه دهید ۳۰ ثانیه ته نشین شود.
 • آب باقی مانده را اضافه کنید و بگذارید تا آرام هم بخورد.
 • در این مرحله پیستون باید تا انتها کشیده شده باشد. این کار مانع از هدر رفتن دمای نوشیدنی می شود.
 • عصاره گیری : ۳ تا ۵ دقیقه به قهوه اجازه دهید تا عصاره گیری انجام شود، که بستگی به درجه ریز بودن دانه های آسیاب شده دارد.
 • پیستون را به پایین فشار دهید: بعد از ۳ تا ۵ دقیقه با یک دست درپوش را نگه داشته و با دست دیگر پیستون را آرام به پایین فشار دهید. این مرحله حدود ۲۰ ثانیه طول میکشد و ممکن است کمی سفت باشد.
 • سرو قهوه : قهوه را داخل فنجان بریزید. هرچه قهوه بیشتر داخل فرنچ پرس بماند به دلیل تماس بیشتر دانه های قهوه با آب طعم تلخ تری خواهد داشت.

هرچند فرنچ پرس نظارت بیشتری در دم کردن قهوه نیاز دارد ولی در پایان عصاره معطری که دارد رضایت مشتری را به همراه خواهد داشت. نحوه سرو آن خیلی مهم نیست ولی به یاد داشته باشید که قهوه فرنچ پرس را داغ سرو کنید در غیر اینصورت تبدیل به آیس کافی میشود.

 

مترجم: فاطمه اسماعیلی

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

One thought on “چگونه با فرنچ پرس قهوه درست کنیم ؟!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا