تجهیزات آشپزخانه صنعتی

انتخاب صحیح تجهیزات رستوران از مهمترین بخش های راه اندازی رستوران میباشد. این انتخاب که البته میتواند برگرفته از طراحی چیدمان تجهیزات آشپزخانه یک رستوران باشد نقش مهمی در یکنواختی تولید غذا و کیفیت آن را دارد، لوازم رستوران یا به عبارتی دیگر تجهیزات رستوران که الزاماً باید از جنس صنایع استیل ۳۰۴،۴۳۰ و یا ۲۰۱ باشد زیرا تنها این کدها قابلیت استفاده در ساخت دستگاه های یک رستوران را دارا میباشد.

تجهیزات شامل ۵ بخش عمده به ترتیب ذیل میباشد:

۱.تجهیزات آماده سازی (Preparation kitchen)

این بخش که شامل میزهای استیل ورود مواد اولیه سینک های مختلف بخش های مختلف گوشت، مرغ، سبزیجات و ظروف کثیف آشپزخانه یا (pot wash) و دسته دیگر ماشین آلات آماده سازی مانند اره استخوان بر، چرخ گوشت صنعتی، دستگاه تندرایز یا استیک زن، مرینیتور، کالباس بر، دستگاه وکیوم، دستگاه پرس همبرگر، همبرگرزن و امثالهم میباشد.

۲.تجهیزات پخت رستوران (Cooking line)

با این تجهیزات که معمولا در آشپزخانه اصلی قرار میگیرد شامل فرهای پخت، اجاق های گاز ۴ شعله، ۶ شعله و یا حتی تک شعله و دو شعله، سرخ کن های صنعتی، گریل ها ی چدنی و گریل های ذغالی، فرهای ترکیبی، کامبی استیمر میباشد و البته نحوه قرارگیری آنها، چیدمان میزهای استیل و هودها متفاوت تکمیل کننده این دسته از تجهیزات پخت رستوران میباشد.

۳.تجهیزات آشپزخانه سرد (Cold kitchen)

در این خط عملیات تهیه کلیه بشقاب های سرد و سالادها و دسرها انجام میگیرد این تجهیزات که معمولا از فریزر و یخچال های خوابیده و تاپینگ های سالاد شکل گرفته است، در آشپزخانه های آسیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

۴.تجهیزات سرو گرم نگهدارنده ها (Serving line)

معمولا در آشپزخانه ها پس از پخت با خط سرو و یا گرم نگهدارنده ها مواجه هستیم که عملیات پردازش غذا اعم از گارنیش یا بشقاب آرایی برای سالن و یا بسته بندی برای دلیوری روی این خط انجام میپذیرد. تجهیزات این خط شامل شلف های گرم با المنت، هات بن ماری ها، هلدینگ کابینت ها، بنکوئیت ترولی و احیاناً سطح گرم استیل و بشقاب گرم کن میباشد.

۵.تجهیزات نمایشی سرد و گرم (دیسپلی های گرم و سرد) Hot and cold display

این تجهیزات معمولاً در قسمت های انتهایی یک آشپزخانه و رو به سالن قرار میگیرد و نمایش عرضه محصولات خاص یک رستوران معمولاً در این تجهیزات صورت میگیرد.

در بخش های بعدی از ارتباط صحیح منو با تجهیزات، تنظیم سرمایه گذاری با انتخاب تجهیزات، لزوم استفاده از تجهیزات استاندارد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *