چاقوها

چاقو در عملکرد هر آشپزخانه صنعتی نقش اساسی دارد، بنابراین اطلاع از بهترین تکنیک های ایمنی و نگه داری چاقو آشپزخانه ضروری است. آموختن این نکات به کاهش صدمات جانی کمک می­کند و همچنین روند کاری آشپزخانه به آرامی طی می­شود.

  • چاقوی تیزتر، ایمن تر است.

زمانی که برای برش زدن از چاقوی کند استفاده می­کنید، باید نیروی بیشتری اعمال کنید. در نتیجه احتمال اینکه چاقو لیز خورده و خطر آسیب را افزایش دهد بیشتر است. تیز نگه داشتن چاقوها یکی از آسانترین راه های حفظ ایمنی آنهاست. از یک چاقو تیز کن یا سنگ مخصوص برای تیز کردن تیغه چاقو استفاده کنید. اگر چاقوی شما خیلی کند نیست از یک چاقو تیز کن (مسقل) استفاده کنید. دانستن اینکه تیغه چقدر تیز شود در سالم نگه داشتن آن موثر خواهد بود. اکثر تیغه ها را با زاویه ۲۰ درجه تیز میکنند. درصورتی که مواد غذایی شما خیلی نرم باشد تیغه چاقوی خود را از هر دو لبه با زاویه ۱۵ درجه تیز کنید البته این زاویه کمتر نیازمند تکرار دفعات تیز کردن می­باشد. این کار به مرور دوام چاقوی شما را کمتر می­کند. درصورتی که بافت مواد غذایی شما سفت تر باشد لبه های تیغه را با زاویه ۲۰ درجه تیز کنید.

چاقو تیز کن

  • چاقوی مناسب کار خود را انتخاب کنید.

انتخاب درست یک چاقو برای هدفی که در دست گرفته می­شود، یکی از نکات اساسی چاقوی ایمن در صنایع مربوط به مواد غذایی است. هرچند به دلیل تنوع بسیار زیاد مدل ها، شکل و سایزهای چاقوهای صنعتی امکان گمراه شدن در انتخاب هست.

بعد از انتخاب چاقوی خود، به سایز تیغه آن دقت کنید. برای مثال تیغه های نازک برای برش دادن حجم زیادی از گوشت مناسب نخواهد بود، بنابراین بهتر است از یک ساطور استفاده کنید. برای فیله کردن از چاقو مناسب این کار (چاقو مرغ) استفاده کنید. برای خرد کردن گوشت از چاقو قصابی استفاده کنید. چاقوهای دندانه دار برای برش مواد غذایی که بافت نرمی دارند استفاده میشوند. به عنوان مثال چاقوی نان برای برش زدن انواع نان ها استفاده می­شود، به یاد داشته باشید از چاقو به عنوان درب بازکن، پیچ گوشتی و کاتر و یا برای خرد کردن مواد غیر غذایی استفاده نکنید.

چاقوی برش نان

  • چاقوهای خود را مرتب و درست بشویید.

به محض اینکه از چاقو استفاده کردید، آن را بشویید تا آلودگی جذب نکنند. رها کردن چاقو روی تخته کار یا داخل سینک پر از کف آشپزخانه را بهم ریخته و امکان آلودگی و آسیب دیدگی را بیشتر می­کند. شستن فوری چاقو و قرار دادن آن در جای خود، پرسنل را از خطر حفظ می­کند. استفاده از یک چاقوی تمیز راحت تر است. وجود پس مانده غذا روی چاقو آن را لغزنده می­کند و امکان لیز خوردن از دست بیشتر می­شود. بعضی از چاقوها مناسب شست وشو در ماشین ظرفشویی نیستند. چاقوهایی که در قسمت اتصال دسته به تیغه امکان جمع کردن خرده غذا دارند، باید با دقت شست و شو شوند.

ایمنی کار با چاقو

  • چاقوها را در جای مناسبی قرار دهید.

برای نگه داری چاقوها در آشپزخانه خود جای مناسبی را در نظر بگیرید که برای استفاده مداوم بی خطر باشد. اگر زیاد از آنها استفاده نمیکنید دورتر از فضای کار خود قرار دهید. بهتر است از یک نگهدارنده چاقو مخصوص استفاده کنید تا ایمن تر باشد. همچنین میتوانید از کیف های چاقو و یا جعبه های قابل حمل چاقو به منظور تمیز و بهداشتی ماندن چاقو ها استفاده کنید.

نگهدارنده چاقو

درست دست گرفتن چاقو  و تکنیک های خرد کردن

استفاده از یک تخته کار هنگام برش مواد آماده شده به شما کمک می­کند تا برش های پی در پی انجام دهید، بدون اینکه به دستتان آسیبی برسد. چاقوهایی با دسته ضعیف خطر آسیب دیدگی و خراب شدن ابزار آشپزخانه را بیشتر می­کنند. حین خرد کردن به وضعیت دست خود توجه داشته باشید. دستی که چاقو را با آن گرفته اید باید به دسته چسبیده باشد. مطابق شکل با انگشت اشاره و شصت لبه های پهن نزدیک به دسته چاقو را بگیرید تا کنترل بیشتری داشته باشید. دست دیگر خود را طوری روی ماده ای که میخواهید خرد کنید, قرار دهید که به سمت بیرون تیغه چاقو باشد. انگشتان خود را مطابق شکل خم کنید. آزاد بودن انگشتان احتمال بریده شدن را بیشتر می­کند. اگر حین کار با چاقو تمرکز کافی نداشتید، آن را زمین بگذارید و پس از مدت زمانی به کار ادامه دهید. با این کار خطر کمتری شما را تهدید می­کند.

تکنیک های خرد کردن

 

مترجم: فاطمه اسماعیلی

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی