انواع لیوان یکبار مصرف

انواع لیوان یکبار مصرف در ابعاد و سبک‌ها و رنگ‌های متفاوت جهت اهداف و کاربردهای مختلف ساخته میشود. با وجود تمام گزینه‌ها، آیا میدانید چه نوع لیوانی برای کار شما مناسب است؟ در ادامه برای انتخاب بهترین گزینه با مجموعه ای از اصطلاحات ضروری آشنا می‌شویم.

محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر (Biodegradable): محصول یکبار مصرف تجزیه پذیر محصولی است که می‌تواند توسط میکروارگانیسم ها مانند باکتری یا قارچ تجزیه شود و دوباره به داخل چرخه اکوسیستم بازگردد. این محصولات از مواد اولیه طبیعی و سازگار با محیط زیست تشکیل شده‌اند و اغلب “بی ضرر” یا “سازگار با محیط زیست” می‌باشند.

محصولات یکبار مصرف گیاهی: اقلام گیاهی زمانی میتوانند به عنوان ترکیبی از مواد فاسد شدنی و تجزیه پذیر محسوب شوند که در نهایت تبدیل به مواد مغذی و غنی گردند. محصولات یکبار مصرف گیاهی کاغذی، بدون آزاد سازی مواد سمی مضر تجزیه میشوند که این مواد یک انتخاب سبز و بی ضرر برای کسب وکار تجاریتان به حساب می‌آید.

محصولات قابل تخریب (Degradable): فرآورده‌­های تجزیه پذیر بر پایه نفت می‌باشند که نمی‌توانند مانند مواد قابل تجزیه به صورت طبیعی تجزیه شوند. در عوض، فرآورده‌های تخریب پذیر از طریق واکنش‌های شیمیایی در محیط‌های بی هوازی تجزیه می‌شوند. تجزیه آنها منجر به تولید آب، دی اکسید کربن، زیست توده‌ها یا عناصر کمیاب می‌شود.

یکبار مصرف PET :PET مخفف پلی اتیلن ترفتالات polyethylene terephthalate است. بخشی از خانواده پلی استر می‌باشد برای ساخت الیاف مصنوعی و همچنین ظروف غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود. ظروف یکبار مصرف ساخته شده با PET بسیار سبک هستند و در مسدود کردن گازها، حلال‌ها و رطوبت موثر و نیز در مقابل ضربه مقاوم هستند. محصولات ساخته شده از PET همچنین قابل بازیافت می‌باشند.

یکبار مصرف روکش پلی اتیلن: اصطلاح poly-coated (روکش پلی اتیلن) اغلب زمانی استفاده می‌شود که ماده با لایه‌ای از پلی اتیلن پوشانده شده باشد. مواد روکش دار نسبت به مواد بدون روکش، پایدار، صاف و مقاوم در برابر رطوبت و بسته به کیفیت و دوام لیوان از یک لایه یا دولایه پلی اتیلن تشکیل می‌شوند.

اقلام بازیافتی: اقلام بازیافتی به اقلامی گفته می‌شود که توسط مصرف کننده استفاده و دور ریخته می‌شود و سپس ذخیره و تبدیل به یک محصول کاملاً جدیدی می‌گردد. هنگامی که محصول اولیه چرخه عمر خود را به عنوان کالای مصرفی کامل کرد، بازیافت می‌شود و سپس به کالای دیگری مانند کاغذ یا لیوان پلاستیکی تبدیل می‌شود.

قابل بازیافت: قابل بازیافت به این معنی است که می‌توان از یک محصول استفاده مجدد کرد و یا به چیز جدیدی تبدیل کرد. برای شناسایی محصولات قابل بازیافت، علامت بازیافت جهانی باید روی بسته‌بندی نشان داده شود. هفت کد شناسایی وجود دارد که در بسته‌بندی‌های پلاستیکی قابل بازیافت نیز می‌توان یافت. اینها کدهایی هستند که نشان دهنده نوع پلاستیک مصرفی یا مواد بازیافتی در محصول می‌باشند.

روکش موم: محصولات دارای روکش موم با مقاوت در برابر رطوبت، مانند مواردی که دارای روکش چند لایه هستند از استحکام بیشتری برخوردارند. این محصولات غالباٌ از همه طرف با موم پوشانده می‌شوند و به خصوص در سرما کاربرد خوبی دارند.

انواع لیوان یکبار مصرف کاغذی، پلاستیکی یا فومی؟

اکنون که با متریال‌های مختلف انواع لیوان‌های یکبار مصرف آشنا شده اید، زمان آن رسیده که مناسب‌ترین لیوان را انتخاب کنید. آیا مناسب‌ترین انتخاب برای یکبار مصرف کاغذ، پلاستیک یا فوم خواهد بود و یا به صورت سنتی یا سازگار با محیط زیست؟ روزمره یا خلاقانه؟ زیبایی یا کاربردی؟

انواع لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی

لیوان‌ یکبار مصرف عایق بندی دارای منافذ هوایی: لیوان‌های کاغذی که از جنس عایق‌بندی منافذ هوایی بسته‌بندی شده‌اند گرمای نوشیدنی‌ها مانند قهوه، چای و شکلات داغ را بدون سوزاندن دست مشتری حفظ می‌کند این خاصیت سبب شده تا دسته لیوان قهوه حذف شود. این لیوان‌ها دارای یک لایه داخلی و یک لایه بیرونی می‌باشند که به دلیل داشتن عایق‌های اضافی توسط یک لایه هوا جدا می‌شوند.

لیوان‌ یکبار مصرف کاغذی با روکش پلیمری: لیوان یکبار مصرف عایقی همراه با روکش پلیمری، برای استفاده نوشیدنی‌های گرم و سرد به طور یکسان مناسب می‌باشند. این لیوان‌ها ممکن است دارای یک یا چند لایه روکش پلیمری باشند که این روکش‌ها باعث استحکام بیشتر لیوان می‌شود. این روکش همچنین مانند یک عایق رطوبتی عمل می‌کند و از نشتی و خروج مایعات به خارج از لیوان جلوگیری می‌کند. بر خلاف لیوان‌های یکبار مصرف که با روکش گیاهی یا موم ساخته شده‌اند، لیوان‌های یکبار مصرف پلیمری هیچگونه خطری از لحاظ پخش مواد در هنگام استفاده ندارند. این لیوان‌ها در رنگ ها و طرح‌های متنوعی ساخته شده‌اند و بسیاری از آنها دارای نوارهایی برای جلوگیری از نشتی و کاربری آسان می‌باشند.

انواع لیوان‌ یکبار مصرف قابل بازیافت: لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی ساخته شده از الیاف بازیافتی لیوان‌هایی هستند که دارای نشان سازمان FDA می‌باشند و به شما این امکان را می‌دهد که بی ضرر بودن کالای خود را به مشتریان اثبات کنید. این لیوان‌ها به همان اندازه‌ی لیوان‌های سنتی برای سرو مایعات سرد و گرم مناسب هستند، اما در ترکیب این لیوان‌ها از کاغذهای بازیافتی استفاده می‌شود که کاربرد کمتری دارند.

لیوان‌ یکبار مصرف بادوام: بعضی از لیوان‌های کاغذی از منابع تجدیدپذیر ساخته می‌شوند. این لیوان‌ها با جنس‌های مختلفی از کاغذهای کمپوست و قابل بازیافت تهیه می‌گردند، جنس‌های کاغذی چند جانبه پلیمری و کاغذهای ضخیم با پوسته‌ی PLA لیوان‌های یکبار مصرف بادوام با استحکام بالا و صد درصد مواد قابل تجزیه ساخته شده‌اند، این امر باعث آرامش خاطر برای شما و مشتریانتان در هنگام استفاده از لیوان‌های یکبارمصرف می‌شود. این لیوان‌ها در مدل‌های مختلف برای استفاده‌های گرم و سرد موجود می‌باشند بنابراین دقت کنید که لیوان مد نظر شما برای چه منظوری ساخته شده و مقاومت آن در برابر حرارت چقدر است.

لیوان‌ کاغذی با روکش گیاهی: لیوان کاغذی با روکش گیاهی مشابه کاغذ با روکش پلیمر می‌باشد، دارای یک لایه عایق اضافه برای محافظت در برابر نشت و جذب مایعات. این لیوان‌ها در رنگ‌ها و ابعاد مختلف موجودند و مانند لیوان‌های یکبار مصرف پلیمری، بسیاری از آنها دارای نوارهایی برای جلوگیری از نشتی و کاربرد آسان می‌باشند. لیوا‌ن‌های یکبار مصرف کاغذی گیاهی در درجه اول برای استفاده از نوشیدنی‌های سرد طراحی شده و برای سرو نوشیدنی‌هایی مانند سودا، چای سرد، لیموناد، میلک شیک و دیگر موارد مشابه ایده ال می‌باشد.

انواع لیوان‌ یکبار مصرف پلاستیکی

لیوان‌ یکبار مصرف بازیافتی: این نوع لیوان‌ها مانند لیوان‌های کاغذی بازیافتی انواع مختلفی دارند که سازگار با محیط زیست و بی ضرر می‌باشند. به عنوان مثال جنس لیوان‌های یکبار مصرف که برای مصارف سرد ساخته شده تماما” از پلاستیک PLA می‌باشد. این لیوان‌‌ها دارای نوارهای خاصی بوده و در ابعاد مختلف ساخته و هر لیوان دمایی از 40 تا 105 درجه فارنهایت را تحمل می‌کند.

لیوان‌ یکبار مصرف دارای جداره ضخیم: برای داشتن یک لیوان یکبار مصرف شیک و راحت، از لیوان دارای جداره پلاستیکی ضخیم و محکم استفاده کنید. این لیوان‌ دارای جداره‌های محکمی می‌باشند که در برابر شکستن و خرد شدن مقاوم و احساس سنگینی به لیوان می‌دهد. این لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی سخت برای جشن‌ها و مصارف مجلل ایده آل می‌باشند. از گلدان‌های رنگارنگ جشن‌ها گرفته تا لیوان‌های ساده و شفاف میتوان از این محصول استفاده کرد، به طوری که جایگزین خوبی برای شیشه‌های سنتی می‌باشند. لیوان‌های پلاستیکی یکبار مصرف در ابعاد، رنگ و سبک‌های گوناگون ارائه می‌گردد و مطابق با هرگونه نیاز و دکوراسیون است. این نوع ظروف شبیه ظروف چینی و کریستالی هستند با این تفاوت که هزینه‌های آن نسبت به چینی و کریستال کمتر بوده و نیاز به تمیز کردن ندارد.

لیوان‌ یکبار مصرف قابل انعطاف و مقاوم: لیوان‌های مقاوم و انعطاف پذیر دارای دیوارهایی با ساختار متوسط هستند ودر برابر ترک خوردگی مقاومند. لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی PET دارای جداره شفاف مانند بلور می‌باشند و برای کاربردهای لوکس قابل استفاده می‌باشند. لیوان‌های پلاستیکی PET در اشکال مختلف، ابعاد و سبک‌های مختلفی موجود می‌باشند. با این حال این لیوان‌ها فقط قابلیت استفاده در مصارف سرد را دارند، بنابراین گزینه‌های انتخابی شما محدود می‌شوند. لیوان‌های PET یا پلی استری در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و آنها را به یک انتخاب مناسب برای مهمانی‌ها و ایونت‌ها تبدیل می‌کند.

لیوان‌ یکبار مصرف با جداره نازک: انتخاب این نوع لیوان یکبار مصرف مقرون به صرفه برای کاربرد روزمره می‌باشد. این نوع لیوان‌های پلی پروپلین با دوام بالا جایگزین کم هزینه تری نسبت به لیوان‌های PET می‌باشند. در برابر ترک خوردگی مقاوم می‌باشند و ظاهری شفاف دارند. گزینه‌ای بسیار مناسب برای سرو نوشیدنی‌های سرد در محل فست فود‌ها با حجم بالا می‌باشد.

لیوان‌های یکبار مصرف مخصوص بچه‌ها و لیوان‌های شانسی: لیوان‌های مخصوص بچه‌ها و همچنین لیوان‌های شانسی با درب‌های محکم از جنس پلاستیک سبک با کیفیت یکسان ساخته شده‌اند و مانع ریختن و لکه شدن می‌شود. این لیوان‌ها در طرح‌های سرزنده و شاد طراحی می‌شوند. لیوان بچه‌ها و لیوان‌های شانسی که غالباً به آنها لیوان کادویی نیزگفته می‌شود، طراحی و توزیع این لیوان‌ها به صورت یکبار مصرف می‌باشد اما برای مصرف کننده قابل استفاده مجدد می‌باشد.

لیوان‌های یکبار مصرف پلی استر: لیوان‌های یکبار مصرف Polystyrene پلی استر در مدل‌های رنگی شفاف و به صورت ضد آب و قابل انعطاف ساخته می‌شوند. این لیوان‌ها دارای نوارهای صاف هستند و در سبک‌ها، ابعاد و اشکال مختلفی تولید می‌شوند. بدلیل ظاهر زیبا و مقاومت بالا قابل استفاده در مهمانی‌ها می‌باشد. لیوان‌های پلاستیکی پلی استر مانند اکثر لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی، فقط برای استفاده نوشیدنی‌های سرد طراحی شده‌اند، بنابراین هنگام انتخاب این لیوان‌ها این نکته را در نظر داشته باشید.

لیوان‌‌های یکبار مصرف بازیافتی: بسیاری از لیوان‌های پلاستیکی سازگار با محیط زیست، مانند لیوان‌های کاغذی از مواد بازیافت شده بی ضرر ساخته می‌شوند که می‌توانید با خیال راحت برای مصارف خود از این لیوان‌ها استفاده کنید، لیوان‌های یکبار مصرف در مدل‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌شوند. این لیوان‌ها فقط برای مصارف سرد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع لیوان‌ یکبار مصرف فومی

به عنوان یک عایق عالی، لیوان‌های یکبار مصرف فوم گزینه‌ی ایده آلی برای نوشیدنی‌های گرم می‌باشند. این لیوان‌ها در هنگام استفاده ظاهر خود را بهتر از لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی حفظ می‌کنند با این وجود لیوانی بزرگ با حجم بالا و وزن کم به شما ارائه می‌شود. لیوان‌های فوم در مدل‌های سنتی سفید یا چاپی موجودند و گاهی به سفارش مشتری طراحی می‌شود. لیوان‌های یکبار مصرف فوم سنتی از ساختاری یکپارچه تشکیل شده‌اند و در برابر رطوبت مقاومند.

لیوان‌های یکبار مصرف فومی dart fusion با خواص عایق بندی با استفاده از دانه‌های ترموتین یک قدم جلوتر از لیوان‌های دیگر می‌باشد. دانه‌های ترموتین دیواره‌های خارجی لیوان را خنک نگه داشته و نیاز به کاور کردن یا دسته دار کردن لیوان نمی‌باشد، این لیوان‌ها بهترین عایق برای نوشیدنی‌های سرد و گرم می‌باشند. لیوان‌های یکبار مصرف جنس فوم مانند لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی در چندین طرح براق و شیک موجود است.

انواع لیوان‌های یکبار ممصرف سفارشی: به معنی ساخت لیوانی که مناسب با کسب و کار شماست. برخی از لیوان‌های یکبار مصرف گزینه‌ای مناسب برای سفارشی کردن لیوان‌های یکبار مصرف می‌باشد. سفارشی سازی کردن لیوان‌ها به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید لوگو و تبلیغات تجارت خود را بر روی لیوان حک کنید. برای این کار لیوان‌های فوم و پلاستیکی مناسب است، با این قابلیت می‌توانید تجارت خود را به نحو احسنت گسترش دهید.

لوازم جانبی: شما در رابطه با انتخاب لیوان‌های یکبار مصرف سرد و گرم خود و نوع سبک و طرح تصمیم گرفته‌اید. مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید؟ برای استفاده راحت‌تر از لیوان‌ها نیاز به یکسری لوازم جانبی دارید.

درپوش‌ها: استفاده از درپوش‌‌ها برای اطمینان از عدم ریختن نوشیدنی‌ها ضروری هستند. اندازه درپوش به اندازه لیوان بستگی دارد در مجموع دو مدل درپوش وجود دارد، درپوش‌های تخت برای نوشیدنی‌هایی مانند آب، سودا و آب میوه‌ها و درپوش‌های گنبدی مناسب برای اسموتی‌ها ، میلک شیک‌ها و لاته‌های یخی چون فضای زیادی برای خامه لازم است!

اگر در محل کار خود نوشیدنی‌های گرم مثل چای ماسالا سرو می‌کنید بهتر است لیوانتان برای محافظت از دست و حمل راحت‌تر دارای دسته باشد.

فراموش نکنید قاشق‌های یکبار مصرف مخصوص همزدن قهوه را همراه با لیوان به مشتری ارائه دهید! بهتر است برای رفاه حال مشتری در جلوی کانتر محلی برای سلف سرویس جهت قراردادن قاشق یکبار مصرف، شکر ساشه، نی یکبار مصرف، دستمال و هر چیزی که برای ارائه به مشتری لازم است در نظر بگیرید.

مترجم مریم قنبری

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی