کیت لاین/سرویس ترجمه: آشپزی، فرهنگ و جغرافیای یک کشور بشکل جدایی ناپذیری به هم گره خورده اند و بخش آشپزی(کولیناری) و غذاهای محلی بخش بسیار مهمی در مبحث سفر و شناخت فرهنگ منطقه هدف گردشگری می باشند. اگر به منطقه ای سفر میکنید، تجربه غذاهای محلی را از دست ندهید، چون بدون آن ماجراحویی شما همواره چیزی کم دارد.
مجمع الجزایر آزورن نه تنها به دلیل چشم اندازهای زیبای خود ، بلکه به عنوان یک مقصد مسافرتی-غذایی خاص نیز مطرح هستند. ساکنین جزایر آتشفشانی آزرون متعلق به پرتغال دراقیانوس اطلس که در جایی درحد فاصل دو قاره اروپا و آمریکا شامل 9 جزیره کوچک و بزرگ قرار دارند، غذاهای مخصوص با طبخ منحصر بفردی همانند کوزیدو را ارایه می دهند. یک خورش که در حفره هایی که در آن حرارت از مواد مذاب و آتشفشانی درون زمین جذب می شود، پخته می شود. ولی آیا این شیوه پخت طعم آن را متفاوت می کند؟


در منطقه فورناسِ سائو میگوئل جزیره اصلی آزورن یکی از عجایب آشپزی دنیا وجود دارد. خوراک که عمدتاً خورشت است، ساعت ها درون تنورهایی که بشکل گودالهایی در زمین داغ آتشفشانی این منطقه کنده شده اند، قرار گرفته و خیلی آرام طبخ می شود. گوشت، ماهی و سبزیجات درون قابلمه های بزرگی قرار داده شده که با طناب به آرامی درون گودالهای که بهمین منظور آماده شده، قرار داده می شود و در چوبی آن بسته شده وکاملا آب بندی می شود. سپس روی آن خاک ریخته می شود تا محتویات قابلمه آرام آرام پخته شوند. این موضوع سبب می شود غذا طعم متفاوت و مخصوص به خود بگیرد. زمان طبخ حدود هفت ساعت به درازا میکشد تا طعم وعطر خوراک به خاطر حضور مواد معدنی حاضر در محیط آتشفشانی فعال حاصل شود.


البته من و همراهم در این سفر از این خوراک امتحان کردیم. از همه بهتر خوراک گوشت مرغ با طعم دودی، گوگردی و کمی تند بود. در اصل کوزیدو غذایی است که چیزی بیشتر از لذت آشپزی به شما می دهد و در ابتدا یك تنها روش پخت و پز عملی در محدوده جغرافیایی خاص با محدودیتها و امتیازات خود بود زیرا ساکنین جزیره برای پخت و پز به انرژی اضافی احتیاج نداشتند و به راحتی می توانستند غذا را درون تنور گذارده تا در مدت طبخ به کاردر مزرعه مشغول شوند. مردمان بومی آزرون برای قرنها مشغول دامپروری و کشاورزی بوده اند بهمین دلیل این روش پخت در این جزیره به تنها روش پخت تبدیل شده است. علاوه بر این ماهیگیری ودر قرون گذشته صید نهنگ در فرهنگ آشپزی این جزایر نقش مهمی داشته است.

البته در جشنواره های مردمی جزیره غذاهای ساده روستایی مانند ذرت کبابی با کره و نمک نیز در دسترس است. در آزرون رستورانها معمولا از دیده ها پنهانند وبدون داشتن آدرس به سختی می توان یک رستوران یافت. اکثر رستورانهای کوچک پنهان در کوچه پس کوچه های جزیره چهار یا پنج میز برای پذیرایی بیشتر ندارند. منوی رستورانها کوتاه هستند به این دلیل که غذاها بخصوص ماهی و آبزیان، پخته شده از مواد اولیه تازه هستند والبته آبدار و خوش طعم. کنار ماهی یا گوشت معمولا سیب زمینی، برنج یا مقداری سالاد سرو می شود. گفتنی است سبزیجات در جزایر به وفور در دسترس نیستند و هر رستوران سبزیجات را در مزرعه خود کشت می کند.  سوپر مارکت ها نیز همانند رستوران در آزرون به سختی یافت می شوند البته ما تنها توریستهایی بودیم که در جزیره حضور داشتیم و از این بابت حس خوبی داشتیم.


خوش مزه دیگر جزیره، یک نوع نان شیرین بنام بولو جی ویوو “bolo de vivo” بمعنی شیرمال زنده است که در طول سه هفته سفرمان هر روز بعنوان یک میان وعده خوشمزه و درپیاده روی ها و کوه پیمایی ها همراه داشتیم. این شیرمال ترکیبی از خمیری از آرد ، آب و مخمر نان است. بسته به نوع شیرینی ، از مواد دیگرمانند نمک ، شکر ، شیر ، چربی ، تخم مرغ یا میوه هم استفاده می شود. این شیرمال محبوب در هر نانوایی یا سوپر مارکت جزیره یافت می شود. اگر قصد پیاده روی و طبیعت گردی در جزایررا داشتید، پیاده روی در منطقه “Lagoa das Furnas” و در ادامه بازدید و صرف غذا در رستوران „Restaurante Tonys“ در فورناس توصیه می شود. و در انتهای گشت در طبیعت و اکولوژی دست نخورده جزیره به منطقه ای می رسید که کوزیدو بشکل سنتی درون تنورهای دست کند، درون زمین داغ طبخ می شود و اکنون نوبت شام سنتی جزیره است.


مترجم: مسعود برزویی
منبع: urlaubsheld.de, christina

*** تمامی مطالب متعلق به سایت کیت لاین است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی