پلاستیک وکیوم

وکیوم روشی برای بسته بندی، نگهداری، آماده سازی و پخت مواد غذایی است.
بمنظور کاهش رشد میکروارگانیسم ها، ماندگاری بیشتر و جهت جلوگیری از فاسد شدن برخی مواد غذایی، می توان از روش وکیوم به منظور بسته بندی استفاده کرد.

در بسته بندی وکیوم بسیاری از باکتری ها با خارج شدن هوا از کیسه خارج می شوند و شرایط بهداشتی و ایمن را برای نگهداری مواد غذایی در مدت زمان بیشتر فراهم میکنند، بسته بندی وکیوم همچنین به حفظ کیفیت و تازگی محصول کمک می کند. به عنوان مثال، در مواد گوشتی مانند استیک ، خون نمی تواند نشت کند و گوشت خشک نمی شود؛ بنابراین وزن محصول حفظ می شود. می توان گفت، بسته بندی وکیوم قادر است سه تا پنج برابر ماندگاری موادغذایی را تمدید کند.

 

مزایای استفاده از بسته بندی وکیوم چیست؟

مزایای استفاده از دستگاه وکیوم برای سرآشپز و آشپزخانه ها شامل موارد ذیل میباشد:

-تقسیم بندی موادغذایی به اندازه نیاز جهت هر بار استفاده

-آماده سازی مواد اولیه و کاهش حجم کار در ساعات شلوغی

-جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی

-کاهش هزینه های تامین مواد اولیه

-نگهداری مواد غذایی به روش بهداشتی و سالم

-رعایت استانداردهای بهداشت مواد غذایی، هنگام استفاده در پخت و پز

فرآیند آماده سازی مواد غذایی مانند گوشت خرد شده، ماهی، مرغ، سبزیجات، میوه، سالاد، پنیر و … را می توان انجام داد و به مدت چند روز بدون کاهش کیفیت نگهداری کرد. کلیه این موارد مزایایی هستند که باعث افزایش کارایی و سهولت امور آشپزخانه می گردند. مواد غذایی خام و پخته را می توان به صورت بهداشتی و در کیسه های وکیوم در فریزر برای مدتی نگهداری کرد و یا با حداقل ریسک انتقال آلودگی بین مکان های مختلف جا به جا کرد.

 

مزایای استفاده از پلاستیک وکیوم


جلوگیری از فساد مواد غذایی
بسته بندی وکیوم با خارج کردن هوا از داخل کیسه، به ماندگاری بیشتر مواد غذایی کمک می کند. خلاء ایجاد شده در کیسه سبب می شود؛ عوامل مختلفی از جمله بو، رنگ، بافت و طعم مواد غذایی حفظ شوند و امکان ذخیره طولانی تر را فراهم می آورد. انواع خاصی از باکتری ها بدون اکسیژن نمی توانند رشد کنند. قرار گیری مواد غذایی در معرض هوا موجب تغییر در طعم و شکل ظاهری آن میشود.

حفظ مزه و چربی های مفید
در دنیای امروز تأکید زیادی بر از بین بردن نمک و چربی از رژیم های غذایی و افزایش روغن های طبیعی می شود. بیشتر ما در تلاشیم ماهی هایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند را استفاده کنیم زیرا سطح  تری گلیسیرین خون را کاهش میدهد که مرتبط با بیماری های قلبی عروقی است.
روغن ماهی سریعتر از چربی موجود در گوشت (مانند گوشت گاو و مرغ) فاسد می شود. می توانید ماهی ها را به مدت دو روز در یخچال و به مدت دو ماه در فریزر نگه دارید اما با بسته بندی وکیوم این مواد غذایی را می توان به مدت چهار تا شش روز در یخچال و تا دو سال در فریزر نگهداری کرد.

پلاستیک وکیوم

 

پیشگیری از خشک شدن مواد غذایی در فریزر
هنگامی که مواد غذایی بدون آماده سازی منجمد می شوند، خشک شدن موادغذایی در فریزر اتفاق می افتد؛ سطح آب مواد غذایی کم می شود و این باعث می شود ظاهر خشک و چرم گونه پیدا کند. طعم و بافت غذاها نیز می تواند خراب شود، وکیوم کردن مواد غذایی مانع از کاهش کیفیت مواد غذایی ناشی از نگهداری در فریزر میشود. پلاستیک های وکیوم و خلاء ایجاد شده در آن از مواد غذایی در مقابل هوای سرد و خشک فریزر محافظت میکند.

نگهداری رطوبت طبیعی

 هوا باعث تبخیر رطوبت می شود. یکی از دلایلی که مواد غذایی را بسته بندی میکنیم جلوگیری از خشک شدن آن است. چند نفر از ما، چندین بار نان را برش میدهیم تا برشهای نرمتر پیدا کنیم؟ استفاده از پلاستیک وکیوم راهی بسیار بهتر برای بسته بندی مواد غذایی است؛ زیرا حذف هوا مواد غذایی را مرطوب نگه می دارد.

 

آشپزی SOUS VIDE

پخت به روش  SOUS VIDE؛ در واقع بسته بندی مواد اولیه در کیسه وکیوم و ایجاد خلا است. سپس این کیسه ها، در زمان مورد نظر و با دمای مشخص پخته میشود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

روش پخت آرام به یک شیوه محبوب برای سرآشپزهای بزرگ تبدیل شده است و تعداد افرادی که به این روش پخت علاقمند میشوند روز به روز در حال افزایش است. می توان گفت این تکنیک و پلاستیک های وکیوم یکی از مهم ترین نوآوری های آشپزی روز دنیاست؛ زیرا بدون در نظر گرفتن زمان پخت، امکان تازه نگه داشتن فرآورده های گوشتی، ماهی، سبزیجات و… را فراهم آورده است.

ترجمه: سارا مجید

 

دیدگاه ها

  1. این پلاستیک های وکیوم رو من از سایت شما خریدم خیلی خوب بودن

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات