باریستا

چگونه یک باریستای موفق شویم؟

افرادی که به صنعت خدمات غذایی مخصوصا قهوه علاقه زیادی دارند و برای ورود به این صنعت هزینه می کنند باید مهارتهایی نیز کسب نمایند. مطلب زیر درباره ویژگیهای حرفه باریستا اطلاعاتی در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

تعریف شغل باریستا

باریستاها در جاهای مختلف کار می کنند. از کافی شاپ های زنجیره ای گرفته تا کافی شاپهای شیک که انواع قهوه های خوش طعم درست می کنند. در جاییکه به عنوان باریستا کار می کنید مسئولیت هایی نیز به عهده خواهید داشت. شرح وظایف کلی برای باریستا وجود دارد که در موقعیتهای مختلف انجام وظیفه می شود. در اینجا به برخی از این وظایف اشاره می کنیم:

-خدمات به مشتری و دریافت سفارش

-دم اوری و ریختن قهوه برای مشتری

-آسیاب کردن دانه ­های تازه قهوه

-آماده کردن سایر نوشیدنیها مانند چای، لته، نوشیدنی سرد و نیمه منجمد و غیره

-بسته به نوع کافی شاپ و ارائه خدمات از طریق شیشه ماشین (drive thru window)

– صورتحساب و دریافت وجه

-آماده سازی و سرو غذا برای مشتریان

توصیف شغل باریستا حرفه ای

در حالی که مسئولیت های فوق مشمول همه باریستاها می شود، اما وظایف دیگری هم می توانند داشته باشند. یک باریستای حرفه ای کسی است که از دانش کافی در مورد انواع و روش تهیه قهوه، طعم دادن، چگونگی رست قهوه و روش های دم آوری قهوه و انواع محصولات و لوازم دم آوری بهره مند باشد. برخی از مسئولیتهای دیگر باریستا به صورت زیر است:

–  یادگیری و دانستن انواع مختلف قهوه و دانه های قهوه

-ایجاد تنوع طعم و ترکیب قهوه

– ارائه پیشنهادات به مشتریان براساس سلیقه آنها

– استفاده از تجهیزات پیشرفته برای دم اوری یک فنجان قهوه که عطر و طعم بهتری بدهد

– تهیه انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو، مانند لته، کاپوچینو، ماکیاتو و غیره.

– تزیین ظاهری هنری یا لته آرت

باریستا

چگونه باریستا شویم؟

گرچه داشتن تجربه برای بسیاری از مشاغل ضروری نیست، اما داشتن تجربه در این صنعت می تواند بسیار مفید باشد. در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک باریستای با تجربه و همچنین چگونگی پیشرفت این حرفه همراه با آموزش و کسب مدرک توضیحاتی خواهیم داد.

افراد بی تجربه چگونه باریستا شوند؟

امکان باریستا شدن و استخدام برای افرادی که آموزش ندیده اند و تجربه ای هم در این زمینه ندارند توسط مالکان کافه ها امکان پذیر است. در واقع مالکان کافه ها افراد بی تجربه را استخدام و به آنها آموزش می دهند و می توانند یک تا سه سال با آنها کار کنند. 

بنابراین، اگر می خواهید باریستا شوید و سابقه کار و تجربه در کافی شاپ ندارید، به جاهایی بروید که به نیروی باریستا نیاز دارند و آموزش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *