شستشوی دستگاه قهوه

چگونه قهوه ساز را تمیز کنیم؟

پس از مدتی استفاده از دستگاه قهوه ساز طعم، قهوه تغییر می کند و کیفیت خود را از دست می دهد. در این صورت وقت آن رسیده دستگاه را به روشی که در زیر آمده تمیز کنید. استفاده از آب سخت در دستگاه باعث ایجاد رسوب مواد معدنی و کلسیفیکاسیون می شود.

تمیز کردن دستگاه قهوه ساز نه تنها عمر آن را افزایش می دهد بلکه باعث بهبود طعم قهوه می گردد. نظافت دستگاه قهوه بستگی به میزان سختی آب و تجمع رسوب دارد. فراموش نکنید به یک سیستم سختی گیر یا تصفیه آب برای کاهش رسوبات نیاز دارید.

از دستگاه قهوه ساز در کافه ها هر روز استفاده می شود بنابراین سینی، نگهدارنده فنجان، نازل بخار و بسکت های پورتافیلتر هر روز باید تمیز شود.

مواد شوینده ای که برای این کار لازم است شامل مایع شستشو، پودر شستشو و قرص شستشو و یا محلول رسوب زدا صنعتی، آب، اسفنج و اسکاچ میکروفیبر

جدا کردن قطعات

قبل از هر کاری باید سیم دستگاه را از برق بکشید. اجزای آن را از هم جدا کنید در صورت نیاز مخزن آب را نیز جدا کنید.

در آب گرم و کفی قرار دهید و از مایع شستشو استفاده کنید

اجزای جدا شدنی را در آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید تا باکتری ها و کپک ها از بین بروند. نازل بخار را با مایع شستشو مخصوص نازل تمیز کنید. از مایع شستشوی شیر برای برداشتن لکه ها و آثار شیر بر روی دستگاه استفاده کنید. محلول را از داخل سیستم فوم ساز عبور دهید. برای شستن تیغه ها و بر طرف کردن بو و چربیها بهتر است از قرص شستشو استفاده شود.

شستشوی دستگاه قهوه

آبکشی و خشک کردن

با آب گرم کفها را آبکشی کنید و با حوله های میکروفیبر خشک کنید یا اینکه اجازه دهید در هوای باز خشک شود. از دستمال کاغذی یا پارچه های نخی خودداری کنید چرا که پرزهای پارچه بر روی آن می ماند.

قسمتهای بیرونی را دستمال بکشید

از پارچه های میکروفیبر برای پاک کردن اثر انگشت و لکه ها استفاده کنید.

به عنوان نمونه برای نظافت یک دستگاه اسپرسو به روش زیر عمل می کنیم:

ابتدا پورتافیلترها را از دستگاه جدا می کنیم و با فرچه نظافت چربیها و ذرات ریز را از روی هد گروپها بردارید.

بسکتهای معمولی را به ترتیب از روی پرتافیلترها باز کنید و جای آن را بلایند بسکت جایگزین کنید.

مقدار ۲ الی ۴ گرم پودر شستشوی دستگاه اسپرسو را برای هر هد گروپ در بلایند بسکت ریخته و پورتا فیلتر را بر روی دستگاه ببندید.

دکمه عصاره گیری را فشار و به مدت ۱۰ ثانیه منتظر بمانید و این کار را تکرار کنید.

 دو مرحله قبلی را مجموعا چهار بار تکرار کنید ( ۴ مرحله ۱۰ ثانیه ای با ۳ ثانیه استراحت بین هر مرحله).

 پورتافیلترها را از روی دستگاه باز کنید، دکمه عصاره گیری را فشرده و با فرچه نظافت، هر گروپ ها را با دقت و حوصله پاکسازی کنید.

مجددا پورتافیلترهایی که بلایند بسکت بر روی آنها قرار گرفته است را بر روی دستگاه بسته و مراحل پاکسازی را بدون پودر شست و شو چهار مرحله تکرار کنید تا از پاکسازی کامل مسیر جریان آب از قهوه و پودر شست و شو مطمئن شوید.

 پورتافیلترها و بسکت ها را میتوانید برای تمیزی بیشتر برای چند ساعت در محلول آب جوش و پودر شست و شو اسپرسو قرار دهید و توجه کنید که قسمت غیر فلزی پورتافیلترها خارج از محلول قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *