آداب سرو غذا

از ارائه خدمات به مشتری، تا طرز قرارگیری و چیدمان میز، قوانین و استانداردهای زیادی وجود دارد که انتظار میرود در فضاهای رسمی این قوانین در مقوله سرو غذا رعایت شود. سبک سرو غذا یکی از همین جنبه های است. اگر چه بعضی از این شیوه‌های رفتاری ممکن است مثل رعایت ادب و لبخند زدن بسیار متعارف و معمول باشد، اما برخی از این رفتارها برای کارکنانی که تجربه کار در فضاهای رسمی را ندارند ناآشنا است.


گرچه قوانین در مکانهای مختلف متفاوت است، اما این نکات به عنوان نکات اساسی و بنیادی برای ارائه بهترین سرویس و آماده سازی فضایی مناسب برای میهمانان و مشتریانتان ضروری است. صرف نظر از اینکه خدمات و تدارکات یک رستوران را بر عهده دارید یا یک مجلس عروسی و یا حتی یک ایونت، مطمئناً این نکات برای اینکه رفتاری حرفه ای داشته باشید مفید خواهد بود.


بسته به اینکه شما خدمات پذیرایی چه مجلسی و یا چه وعده غذایی را برعهده دارید، چگونگی چیدمان میز تغییر میکند. خدمات سرو غذا در یک رستوران مطمئناً متفاوت از سرویس دهی در یک بوفه و یا مجلس عروسی است، اما هدف اصلی ارائه خدمات با بالاترین سرعت و دقت و با حداکثر بهره وری است.

سبک سرو غذا به شیوه آمریکایی

 متعارف ترین سبک ارائه خدمات رستورانی: ابتدا مشتریان غذای مورد نظر خود را از منویی که در اختیار دارند انتخاب میکنند و سپس غذاهای انتخاب شده در آشپزخانه طبخ میشوند و جهت ارائه به میهمان در ظروف مناسب قرار میگیرند. گارسون می بایست به طعم غذا‌ها و دیگر ویژگی‌های آن تسلط داشته باشد تا به درستی بتواند توضیحات لازم را به مشتریان ارائه دهد. یک گارسون حرفه ای و موفق کسی است که نیاز مشتری را قبل از اینکه او اظهار دارد، پیش بینی کرده و به وی ارائه دهد. به جهت سرویس دهی به مهمانان یک منو در اختیار آنها قرار داده میشود که بتوانند مطابق با بودجه خود انتخاب کنند به خصوص برای زمانی که برنامه ریزی قبل از مراسم ضروری باشد، به طور مثال زمان برگزاری مجلس عروسی.

سبک Family-Style ( خانوادگی)

میهمانان خودشان از ظروف بزرگی که بر روی میز غذا خوری قرارداده شده است پذیرایی میشوند. ظروف و دیس‌ها از سمت چپ به راست دست به دست میشوند. کارکنان رستوران در ابتدا به جهت چیدمان و مهیا کردن میز غذا و همچنین پس از پذیرایی برای تمیز کردن و جمع کردن میز شام حاضر میشوند.

سبک سرو غذا به شیوه فرانسوی

این نوع خدمات نیاز به فضای مناسب دارد زیرا غذا برای مهمانان بر روی میزی به نام گیریدون، در کنار میزی که میهمانان بر روی آن نشسته اند، توسط سر آشپز مخصوص تهیه میشود. (اغلب برای غذاهایی که آماده سازی آن آسان است و همچنین برای سالاد‌ها و دسرها).
غذاهایی که نیاز به طبخ دارند مانند استیک، گوشت و… در آشپزخانه تهیه و با یک دیس بر سر میزها آورده میشود و دوباره برای هر یک از میهمانان سرو میگردد.

 

 

سبک سرو غذا به شیوه روسی

این سبک برای سرویس دهی شخصی و خصوصی پیشنهاد میشود چرا که غذا‌های دیزاین شده بر روی میزی، کنار میز میهمان قرار میگیرد. بر خلاف سبک فرانسوی درابتدا تمام غذا‌ها در آشپزخانه آماده میشوند و سپس با دیزاین کامل بر سر میز غذا سرو میشود.

دقت شود که حتماً میهمانان را نسبت به ظروف و نوشیدنی‌های داغ مطلع کنید.

سبک Butler (باتلر)

 همچنین با عنوان “flying serving” شناخته شده است؛ غذا توسط کارکنان در سینی برای سرو ارائه میشود و در واقع کارکنان با این سینی ها در حال رفت آمد هستند و مهمانان از خودشان پذیرایی میکنند. سبک باتلر در واقع برای سرو پیش غذاها و دسرهاست و نه غذای اصلی!

در این روش کارکنان می بایست به محض خالی شدن سینی‌ها، آن ها را پر کنند.

سبک انگلیسی

این سبک از پذیرایی معمولا برای محافل خصوصی و خاص میباشد و برای هر یک از میهمانان یک گارسون مخصوص در نظر گرفته میشود بر سر یک میز بزرگ و پذیرایی از میزبان آغاز میشود. این سبک از پذیرایی نشات گرفته از روال پذیرایی و غذا خوردن در خانه‌های اربابی انگلستان است که ابتدا صاحبخانه پذیرایی میشود و غذا را صرف میکند و سپس کارکنان غذاها را توزیع میکنند.

 

بیشتر مطالعه کنید : تکنیک های بالابردن بازدهی رستوران و کسب رضایت مشتری

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا