تمیز کردن لوازم آشپزخانه صنعتی

زمانی غذا آلوده می شود که باکتریهای مضر وارد آن شوند. غذاهای حاوی باکتری در واقع آلودگی را حتی به لوازم آشپزخانه صنعتی نیز انتقال می دهند که منجر به ایجاد خطرات جدی برای سلامتی مانند مسمومیت غذایی یا ایجاد حساسیت و آلرژی می شود. اگر کارکنان آشپزخانه بدانند که چگونه با انتقال آلودگی مقابله کنند، می توانند در وقت و هزینه ای که برای خرید مواد غذایی غیر استاندارد هدر می رود صرفه جویی کنند.

انتقال آلودگی چگونه اتفاق می­ افتد؟

میکروارگانیسمهای بیماری زا مانند باکتری و ویروس به راحتی از یک غذا به غذای دیگر منتقل می شوند در نتیجه انتقال آلودگی یکی از دلایل ابتلا به بیماریهاست. این آلودگی ها بیشتر بر روی تخته کار، دستها و لوازم آشپزخانه مانند چاقو و انبر به وجود می آیند و به غذا انتقال می­یابد.

باکتریها در مرحله پخت غذا از بین می روند ولی در غذاهای خام که نیاز به پختن نیست این باکتریها زنده می مانند و به راحتی انتقال می یابند.

چگونه از انتقال بیماریهای ناشی از غذاهای خام پیشگیری کنیم

بهترین راه پیشگیری از انتقال آلودگی دانستن و آگاهی درباره آن است. این آلودگی هر زمانی قبل از تهیه یا پخت و یا سرو غذا ممکن است اتفاق بیفتد. کارکنان می توانند با گذراندن دوره آموزش و دریافت گواهی از بهداشت از انتقال آلودگیها پیشگیری کنند.

پیشگیری انتقال آلودگی از طریق غذای ذخیره شده

با استفاده از روش های صحیح نگهداری مواد غذایی می توان قبل از تهیه غذا از انتقال آلودگی جلوگیری کرد. نگهداری مناسب غذا در یخچال برای جلوگیری از انتقال آلودگی مهم است، زیرا مواد غذایی مختلف در یک مکان نگهداری می شوند. در این محیط، اگر از مواد غذایی به اندازه کافی محافظت نشود باکتریها به راحتی از یک ماده غذایی به ماده دیگر منتقل می شوند. هنگام سازماندهی آشپزخانه، با رعایت دستورالعمل زیر مواد ذخیره شده را سالم نگه دارید:

گوشت و لبنیات خام را در قوطی های محکم و دربسته نگه دارید تا از تماس با غذاهای دیگر جلوگیری شود.

در موارد بهداشتی توصیه می شود که مواد غذایی را به ترتیب زیر و بر اساس حداقل دمای پخت داخلی ذخیره کنید: غذای دریایی، گوشت گاو، خوک و ماهی چرخ شده، مرغ کامل و خرد شده را در یک یخچال جای دهید و اگر بودجه تان یاری می کند یخچال جداگانه ای برای سبزیجات و میوه جات و گوشت در نظر بگیرید.

پیشگیری از انتقال آلودگی در طول مدت آماده سازی غذا

هرچند غذا با دقت بسته بندی شود باز هم حین کار انتقال باکتری و آلودگی امکان پذیر است. موارد زیر شما را راهنمایی می کند:

سطح تخته کار یکی از برای تمیز کردن لوازم آشپزخانه صنعتی است که قبل از قرار دادن مواد غذایی تمیز کنید بعد از اتمام کار مخصوصا خرد کردن گوشت باید حتما تمیز شود و اگر بهداشت رعایت نگردد زمینه برای رشد باکتری فراهم می­شود. از تخته کار رنگی هم می توان استفاده کرد.از چاقوهای رنگی، مانند کد برای انواع کاربردها نشانه گذاری کنید. مثلا از چاقوی سبز برای محصولات تازه، چاقوی سفید برای لبنیات، چاقوی زرد برای گوشت ماکیان خام، چاقوی قرمز برای گوشت قرمز، چاقوی آبی برای ماهی و چاقوی قهوه­ای برای برش گوشتهای پخته شده. این ابزار باید جدا از مواد غذایی ذخیره شده قرار بگیرند.

تمرین بهداشت فردی

گاها” آلودگی بر روی دست و لباس کارمندان و لوازم آشپزخانه صنعتی باقی می ماند. در اینجا چند روش برای جلوگیری از انتقال آلودگی ناشی از عادات بهداشتی نادرست آورده شده است: 

از کارکنان بخواهید که از پیش بند و سربند و کلاه  استفاده کنند

برای جلوگیری از آلودگی دستها، از کارکنان بخواهید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنند.

همچنین از کارمندان بخواهید که دستهای خود را به طور مرتب و کامل بشویند به ویژه هنگام استفاده از گوشت، ماهی یا مرغ خام.

دست زدن به ظروف حین سرو

حتی تا زمان سرو غذا بر روی میز مهمان همچنان باید موارد بهداشتی رعایت شود.

برای پیشگیری از آلودگی هنگام سرو غذا نکات زیر را در نظر بگیرید:

هنگام سرو غذا استفاده از ظروف مشابه و یکسان استفاده نشود بلکه از ظروف مختلف برای سرو گوشت، ماهی و مرغ و سبزیجات یا نشاسته استفاده کنید.

با استفاده از قاشق یا انبر یخ را در لیوان بگذارید.

همیشه از قسمت دسته ظرف نگه دارید.

معرفی محصولاتی برای پیشگیری از انتقال آلودگی

اکنون که می دانید چگونه از انتقال آلودگی در مراحل آماده سازی غذا جلوگیری کنید می توانید از محصولات زیر نیز برای رعایت بهداشت استفاده کنید.

استفاده از دستمال مرطوب یک بار مصرف بعد از استفاده از ترمومتر برای تمیز کردن لوازم آشپزخانه صنعتی

گذاشتن برچسب بر روی مواد بسته بندی ذخیره شده تاریخ و نوع مواد غذایی را نشان می دهد.

می توانید دربها را با توجه به رنگ کدینگ و نشانه گذاری کنید.

بنابراین برای پیشگیری از انتقال آلودگی در مراحل بسته بندی و ذخیره، خرد کردن، پخت و سرو غذا لازم است   با این تکنیکها آشنا باشید این مقاله شما را در داشتن آشپزخانه­ای ایمن و بهداشتی کمک می کند.

مترجم: مریم قنبری

بیشتر مطالعه کنید: نظافت اصولی رستوران چگونه است؟

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

One thought on “پیشگیری از انتقال آلودگی به مواد غذایی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی