طراحی رستوران

صاحبان رستورانها هر ساله با آمدن سال جدید در فکر یک طراحی خاص و متفاوت برای رستوران خود می باشند دقیقا مانند طراحان مد که هر ساله برای جذب مشتری طرحهای جدیدی معرفی می کنند. بنابراین با تغییر دکوراسیون و طراحی جدید برای بازسازی، رستوران خود را به روز کنید. در سال ۲۰۲۰ طراحی رستوران به دو صورت انجام گرفت: طراحی تم دار یا کانسپتی که شامل طراحی کل ساختمان و برنامه ریزی منو می باشد و دیگری طراحی المان با ایجاد تغییرات کوچک و فضای مدرنتر. در این بلاگ مجله کیت لاین با المان های مهم در طراحی رستوران آشنا خواهید شد. 

طراحی تم رستوران

اکثر رستورانهای جدید بر اساس یک تم یا کانسپت مرکزی ساخته می شوند. سالن غذا خوری نیز کانسپت و تم مخصوص خود را دارد. در مطلب پیش رو با ترند طراحی  انواع رستورانها در سال ۲۰۲۰ بیشتر آشنا خواهید شد:

خوردن غذا در محیط همگانی

در سال گذشته شاهد افزایش غذا خوردن در مکانهای عمومی بوده ایم، به دنبال این روند رو به رشد تعداد سالنهای غذا خوری دارای کانسپت و تم نیز افزایش یافت. غذا خوردن در فضای باز و استفاده از میزهای مشترک برای تعامل اجتماعی در حال گسترده شدن است. اینگونه رستورانها دارای فضای غذا خوری بیشتر و افزایش تعداد مشتریان به صورت همزمان می باشد که در اینصورت سود بیشتری نیز به همراه خواهد داشت.

سالن غذا خوری در روف گاردن

اکثر مشتریان غذا خوردن در فضای بیرون را ترجیح می دهند اما بخاطر محدودیتهایی که در شهرهای بزرگ برای داشتن یک رستوران دارای فضای باز وجود دارد، طراحان با ایده ای نو توانستند فضایی در روف یا بام ساختمان به عنوان فضای باز رستوران در نظر بگیرند که از آن استقبال شد. رستورانها در شرایط هوایی گرم یا سرد روف گاردن را همیشه برای مشتریان فراهم می کنند.

وجود گل و گیاه و چتردر تابستان فضای روف گاردن را زنده نگه می دارد، استفاده از پتو، شومینه و بخاری در فضای باز، روف گاردن را به دلپذیرترین فضا در فصل زمستان تبدیل می کند. ناهار خوری در روف گاردن دارای منظره زیبایی است که می تواند افراد بیشتری را به سمت رستوران جذب کند.

فضای جداگانه برای دریافت سفارش و تحویل

به دلیل افزایش تقاضا برای سفارش و تحویل، مکان خاصی از رستوران را برای تحویل غذا به رانندگان دلیوری و سفارشات اختصاص دهید. این کار باعث می شود مشتریانی که مشغول صرف غذا هستند از مشتریانی که فقط برای تحویل غذا وارد می شوند جدا شوند. با این اقدام از ازدحام و شلوغی پیشگیری می­ شود.

کانکس کافی شاپ

این نوع کانکسها برای کارآفرینانی که به دنبال راه اندازی رستوران، راه اندازی کافه، بستنی فروشی یا بار هستند مناسب است چرا که هزینه اجاره، نوسازی، تجهیزات و دکور ندارند.

این کانکسهای قابل حمل را می توان در نزدیکی سواحل یا پارکها مستقر کرد. این نوع کانکسهای ارائه غذا فضای کمی دارند و مشتریان نیز با آنها همکاری می کنند.

 

خواندن این مقاله کوتاه را از دست ندهید: چگونه برند رستوران تازه تاسیس را قدرتمند کنید؟

 

ترند های طراحی المانها

در حالیکه کانسپت طراحی، تم و اساس یک رستوران می­باشد، المانهای متفاوتی نیز در طراحی داخلی رستوران به کار رفته که به راحتی می توانید این المانها را تغییر دهید، مانند رنگ دیوار، نورپردازی یا تزئینات فضای غذاخوری. در اینجا به برخی از المانهای طراحی شده در سال  ۲۰۲۰ اشاره می شود:

استفاده از صنایع دستی در طراحی رستوران 

امروزه کالاهای دستی به خانه ها، دفاتر و نیز به رستورانها راه یافته است. خرید و استفاده از این نوع ظروف حین سرویس دهی به مهمانان علاوه بر سبکی متفاوت از مشاغل کوچک نیز حمایت می کند. ظروف دست ساز و ظروف شیشه ای در رستوران های زنجیره ای مورد استفاده قرار می گیرند که با این کار ارزش صنایع دستی را بالا می برند.

المانهای چوبی

برای ایجاد یک فضای طبیعی تر، رستوران ها به دنبال آوردن طبیعت به فضای داخل شده اند. با افزودن دیوار چوبی، صندلی چوبی، گلدان و پایه و یا چراغ چوبی ظاهری دنج و دلپذیر به فضای خود می دهید. این المانها همچنین می تواند شامل نیمکت انتظار یا میزهای غذاخوری هم باشد.

مبلمان ترکیبی و هماهنگ

این نوع چیدمان به صورت عمدی یا غیر عمد یک ترند رو به رشدی در طراحی و راه اندازی رستوران بوده است. تضاد در چیدمان حس خوبی به مشتریان در هنگام ورود می دهد. می توانید با صندلیهای همرنگ ولی با استایل متفاوت هماهنگی ایجاد کنید و یا با قرار دادن کوسنهای متفاوت این هارمونی را بوجود آورید.

گیاه و فضای سبز

مشتریان دوست دارند بابت ارگانیک بودن سبزیهایی که می خورند مطمئن شوند برای اطمینان دادن به مشتریان سبزیجات را در فضای باز نزدیک سالن غذاخوری و در معرض دید پرورش دهید. بعلاوه با این کار به روشنایی و تازگی فضا هم کمک کرده اید.

مشتری ها می خواهند آسانتر غذا را تحویل بگیرند

یکی از مهمترین قسمت غذاخوریها سفارش آنلاین است. با افزایش سفارشات آنلاین از طریق موبایل و اپها، مشتریان سفارش خود را ثبت می کنند و از طریق دلیوری تحویل می گیرند. این نوع سفارشات زمان کمتری می برد چون قبلا هزینه آن پرداخت شده است.

مردم به دنبال محیطی آرام و طبیعی هستند

با داشتن خلاقیت و طراحی خاص برای نوع چیدمان و فضای دلپذیر، استفاده از ظروف دست ساز و دکوریهای چوبی در رستورانها، فضای گرمی برای مهمانانتان فراهم آورید تا مهمانان احساس کنند در فضای گرم خانه به سر می برند. با ایجاد رضایت در بین مشتریان مطمئن باشید که باز هم به این رستوران سر می زنند و تمایل دارند از فضای آنجا استفاده کنند.

ترندها بر اساس سلیقه و محبوبیت مشتریان در صنعت خدمات غذایی در حال تغییر و مطابق علائق جامعه می باشد و برای جذب مشتری طراحی کانسپت و تم، المان و منو دائما باید به روز باشد.

مترجم: مریم قنبری

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا