اول از همه با سیستم رزرواسیون رستوران همیشه آماده خواهید بود تا برای تمامی قرارها، ملاقات، سالگرد، ناهار با دوستان، شام با خانواده، مصاحبه کاری  و …. و فضای موجود برنامه ریزی کنید. برای اینکه مسئولین رستوران بتوانند نظم ایجاد کنند و زمان انتظار مشتریان را کاهش دهند یک سیستم رزرواسیون برای مشتریان در نظر گرفتند. اما بهترین کدام روش مناسب مجموعه شما خواهد بود؟

چگونه تکنولوژی بر رزرواسیون تاثیر می گذارد

رزرو میز توسط مدیران و مهمانداران یا سایر کارمندان با پاسخ دادن به تماس تلفنی مشتری و نوشتن نام آنها در دفتر یادداشت انجام می شد. این کار وقت زیادی از کارکنانی که میخواستند میز را تمیز کنند و یا به مهمانان کمک کنند می گرفت. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر افراد به اینترنت نرم افزارهای مختلفی برای رزرو رستوران تهیه شده است تا روند کار را برای کارکنان رستوران و مشتریان سریعتر و راحت تر شود. این نرم افزارها برای رزرو آنلاین رستوران در وب سایت رستورانها از طریق شخص ثالث انجام می شود. بسته به موقعیت مکانی، کارکنان و ترافیک، می توانیم به شما در انتخاب بهترین سیستم رزرواسیون کمک کنیم.

 

سیستم رزرواسیون رستوران - kitline

 

چرا رزرواسیون رستوران مفید است؟

عبارت “Open table”  یا “میز خالی” اصطلاح ناخوشایندی در بین رستورانهاست که به میزهای خالی بدون مشتری اشاره می کند. از آنجا که رستوران ها هزینه اجاره، برق، آب و غذا را از قبل پرداخت می کنند بنابراین هر صندلی خالی نشانه ضرر است. چرا که این قبض ها بسته به تعداد مشتری روزانه کاهش نمی یابد. به منظور کمک به کاهش تعداد میزهای خالی یک رستوران و به حداکثر رساندن گردش میز و مشتری و محدود کردن زمان انتظار مشتریان، رستوران ها روند رزرواسیون را آغاز کردند. در اینجا چند روش موثر برای صاحبان، کارکنان و مشتریان معرفی می شود.

با انجام ایده رزرواسیون درباره میزهای خالی رستوران به شما نشان می دهد که چه تعداد مهمان خواهید داشت و تقریبا”چه تعداد مشتری به رستورانتان مراجعه می کند. اگر تعداد رزرو کم باشد، آنها فرصت کافی دارند تا اکانت ویژه ای در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و مشتریان را تشویق کنند که به رستورانشان سر بزنند.

آشپزها باید به حالت آماده باش باشند. با توجه به لیست رزرواسیون باید آشپز و کارکنان آشپزخانه برای ورود مشتریان در زمان خاص آماده باشند. همچنین مهماندارانی که اقدام به رزرواسیون می کنند فاصله گردش میز را می سنجند تا با شلوغی مواجه نشوند.

زمان انتظار را کاهش دهید. سیستم رزرواسیون رستوران نه تنها به نفع صاحب رستوران و کارکنان است، بلکه سالن غذا خوری را طوری برای مهمانان آماده و دیزاین می کنند که فضای لذت بخش بیشتری ایجاد شود. وقتی برای ساعت 6:00 روز جمعه یک میز رزرو می شود، انتظار می رود در همان ساعت مهمانان مراجعه کنند. بهترین میز و راحت ترین بخش را برای مهمانان در نظر بگیرید. قطعا” مهمانان احساس رضایت می کنند و باز هم به رستورانتان مراجعه خواهند کرد.

 

خرید تابلو رومیزی رزرو

 

سیستم رزرواسیون رستوران - kitline

 

سایت های رزرواسیون

روشی که در بین صنعت رستوران رایج است استفاده از وب سایت های خارجی است که مختص نرم افزار رزرو رستوران می باشد. این برنامه ها با هدف کاهش میزهای خالی یک رستوران با تبلیغ آنها در سایت های خود طراحی شده اند. اکثر سایت ها امکان فیلتر رستوران ها را بر اساس کشور، ایالت، شهر و رستوران انجام می دهند. امروزه یكی از محبوب ترین سایتها در بین مشتریان و رستورانها OpenTable است كه برای انجام رزرو و مدیریت میز فعالیت می كند. از دیگر سایت های معروف می توان به Eveve و سیستم Yelp Reservations اشاره کرد. این سایت های رزرو مزایای بسیاری دارد اما برای همه کارها مناسب نیستند. هر سیستمی مزایای خاص خودش را دارد، بنابراین قبل از انجام کار از هزینه های نصب و نگهداری آن تحقیق کنید. هنگام انتخاب سیستم برای رستوران حتماً موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • تقویم. سیستم باید با رویداد، ساعت و غیره مطابقت داشته باشد. مشتریان در خارج از ساعات کاری اقدام به رزرو می کنند، بنابراین باید تقویمی داشته باشید که از رزرو تکراری در یک زمان پیشگیری کند و مشکلاتی به وجود نیاورد.
 • کاربر پسند. ساده است، اگر کاربری نتواند از طریق سایت و یا اپ مراحل رزرو را انجام دهد می تواند از طریق تماس تلفنی این کار را انجام دهد. مشتریان باید بتوانند به راحتی براساس کشور، ایالت، شهر و رستوران فیلتر اعمال کنند.
 • پشتیبانی مشتری. هر چیزی که با نرم افزار یا فناوری دیجیتالی سروکار داشته باشد باید سیستم مخصوص پشتیبانی مشتری هم داشته باشد. اگر مجبورید پیش پرداخت یک سیستمی را بپردازید، ببینید آیا خدمات رایگان به مشتری ارائه می دهد یا خیر.
 • برنامه تلفن همراه یا موبایل اپ. آیا نرم افزار مورد نظرتان قابل نصب بر روی تلفن همراه است؟ بهتر است برنامه ای را انتخاب کنید به راحتی در دسترس مردم باشد.
 • ترکیب با ابزارهای دیگر. یک نرم افزار رزرواسیون که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد رزرو خود را از طریق فیسبوک دنبال کنند. همچنین این سیستم باید بتواند به یک حساب ایمیل لینک شود تا در صورت لزوم با مشتریان در تماس باشند.
 • هزینه های اولیه. در حالی که برخی از سرویس ها مانند Yelp’s SeatMe کاملاً رایگان هستند ولی سایر سرویسها از نصب تا پرداخت ماهیانه بسیار گران می باشند. همه چیز به رستوران، موقعیت مکانی و محبوبیت آن بستگی دارد!
 • هزینه های جاری. متأسفانه بسیاری از این سیستم های OpenTable، به ازای هر مشتری مستقر پورسانت دریافت می کند. هرچند ممکن است مزایای دیگری هم داشته باشد بنابراین تمامی این موارد را در نظر بگیرید.

 

سیستم رزرواسیون رستوران - kitline

 

سیستم رزرواسیون آنلاین رستوران

گزینه دیگر برای صاحبان رستوران، راه اندازی وب سایت برای مشاغل خود جهت رزرو آنلاین است. امکان انجام هماهنگی های آنلاین مزایای بسیاری برای مشتری دارد.

برای مشتریان:

 • سایت رزرواسیون در طول 24 ساعت فقط7 ساعت برای مشتریان باز است.
 • نیاز به تماس تلفنی نمی باشد
 • لازم نیست منتظر جواب از طرف کارکنان باشند
 • امکان خواندن نظرات و مقایسه قیمتها را فراهم می کند

خرید علائم رزرواسیون

 برای صاحبان رستوران:

 • کاهش زمان مکالمه
 • امکان رد یا تأیید رزرو از طریق ایمیل
 • بازدیدهای بیشتری را به رزرو تبدیل می کند
 • رزروها را در یک جا نگه می دارد

در هنگام راه اندازی وب سایت چند گزینه برای رزرواسیون دارید. ابتدا می توانید با استفاده از یک ابزار مانند مدیریت رزرواسیون Guestful را توسط وردپرس اضافه کنید. با قرار دادن این ابزار در فهرست خود، بازدیدکنندگان وب سایت بلافاصله آن را مشاهده می کنند تا رزرو کنند. این ابزارها از طریق ایمیل با مشتری در ارتباط هستند. روش مناسب دیگر، اگر از Google Adwords استفاده می کنید، افزودن صفحه منو در سمت راست به عنوان لینک سایت است که به عنوان یک میانبر عمل می کند و مشتریان در هنگام سرچ در گوگل لینک رزرو شما را مشاهده می کنند.

 

بیشتر مطالعه کنید: موثرترین روش ها و لوازم دلیوری رستوران

 

سیستم رزرواسیون رستوران - kitline

کلیک تماس

برای تبلیغ رستوران افزودن شماره تماس در سایت مشتریها را تشویق می کند بلافاصله روند رزرو را انجام دهند. در زیر مزایای خوب این ویژگی آمده است:

 • برقراری تماس آسان
 • کاربر پسند
 • مناسب برای رزروهای لحظه آخری
 • دکمه تماس را طوری تنظیم کنید تا فقط در ساعات کار نشان داده شود
 • منجر به افزایش کلیک می شود

پس از بودجه بندی هزینه های  رستوران و مشخص کردن مشکلات میز خالی می توانید بهترین روش را برای رستوران انتخاب نمایید. حتما” از سیستم رزرواسیون برای رستوران خود استفاده کنید!

مترجم: مریم قنبری

 

 

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا