آداب پذیرایی رستوران - کیت لاین

 رستوران های دارای سالن غذاخوری بهترین سرویس پذیرایی را به مهمانان ارائه می دهند. در چنین رستورانهایی مهمانان انتظار داشتن فضای دلپذیر، چیدمان مناسب میز و منویی با قیمت بالاتر را دارند. همچنین انتظار می رود پیشخدمت آداب و رسوم غذا خوری را رعایت کند. در مقاله زیر نحوه آداب پذیرایی از مهمانان را در اختیارتان قرار می دهیم.

پذیرایی در یک سالن غذاخوری خوب برای پیشخدمتهایی که آشنایی با نحوه چیدمان و پذیرایی ندارند می تواند دلهره آور باشد. برخی از پذیرایی ها دارای قوانین خاصی نیستند و فی البداهه از مشتریان پذیرایی می شود ولی پذیرایی در رستورانهای شیک و گرانقیمت دارای قوانین و ضوابط خاصی هستند که باید حتما آنها را به خوبی فرا بگیرید. چه در صنعت رستوران تازه وارد باشید و یا اینکه سالها مشغول خدمت بوده باشید نکات زیر آداب درست پذیرایی را به شما معرفی می کند.

 

آماده سازی سرویس غذا

قبل از اینکه سرویس شام را آماده کنید باید سالن غذاخوری مرتب شود. Mise en place یک اصطلاح فرانسوی مربوط به آشپزخانه است به معنی “قرار دادن در جای خود”. اما در سالن های خوب برای توصیف چیدمان میز غذاخوری و ظروف سرو نیز به کار می رود. با در نظر گرفتن تمامی جزئیات، می توان به راحتی چیدمان میز را انجام داد. در سالنهای خوب پیشخدمتها باید وظایف خود را تغییر داده و با رعایت موارد زیر وظایف خود را به طور کامل انجام دهند:

 • کارد و چنگال – ظروف مورد استفاده بر روی میز سرویس باید از نظر ظاهری، نظم و تمیزی بررسی شود. ظروف سرو، ظروف شیشه ای و نقره ای باید با یک دستمال تمیز پولیش شود تا لکه های آب به خوبی پاک گردد. می توانید در حین کار از دستکش های نخی استفاده کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
 •  Mise en Place Stations ایستگاهی است که تمام لوازم مورد نیاز پذیرایی در آنجا ذخیره می شود. ظروف اضافی یا نوشیدنی مورد نیاز برای وعده های مختلف در استیشن ارائه می شود. مسئولیت این قسمت نیز به عهده پیشخدمت می باشد.
 • میز ناهار خوری – میز ناهارخوری باید تمیز باشد، پایه های آن چک شود تا لق نباشد و طبق رزرو مهمان مرتب شود. مولتون یا رومیزی بر روی میز قرار دهید تا جلوی صدای ظروف شیشه ای را بگیرد.
 • روشنایی – قبل از ارائه سرویس، همه شمع ها و روشنایی ها را روشن کنید.

چیدمان رسمی میز

مهمانان با دیدن چیدمان کامل و بی عیب و نقص می دانند که پذیرایی خوبی در انتظار آنهاست. به عنوان یک پیشخدمت در یک رستوران خوب باید با چیدمان رسمی کاملا” آشنا باشید و قبل از آمدن مهمانان همه این کارها را انجام داده باشید.

 • تعداد ظروف – میز را فقط با وسایل و ظروف سرو  بچینید. ممکن است برای یک وعده کامل غذایی حداکثر بیست تکه ظرف بر روی میز قرار گیرد.
 • دستمال نخی – دستمال ها باید شسته شده و بدون چین و چروک باشند. یک دستمال پارچه ای در سمت چپ چنگال سالاد یا مستقیماً بر روی بشقاب غذا قرار دهید. رومیزی را به صورت منظم و بدون تا خوردگی بر روی میز قرار دهید.
 • ظروف غذا خوری– چنگال ها همیشه در سمت چپ بشقاب و کارد و قاشق در سمت راست بشقاب قرار می گیرند. برای قرار دادن کارد و چنگال به ترتیب به روش زیر عمل کنید: ظروف همیشه به ترتیب استفاده از سمت بیرون استفاده می شوند.
 • ظروف شیشه ای – جای لیوان در سمت راست بالای بشقاب است اگر چای یا قهوه سرو می شود، یک لیوان چای خوری و نعلبکی در سمت راست قاشق و چاقو قرار دهید.
 • در چیدمان تقارن را رعایت کنید – در صورت نیاز از خط کش استفاده کنید
 • ظروف شیشه ای را از لبه بردارید تا اثر انگشتان بر روی آن نماند بهتر است از دستکش نخی سفید استفاده کنید.

 

کیت لاین - آداب پذیرایی رستوران

 

اصول اولیه آداب پذیرایی رستوران

بالاترین سطح پذیرایی سبکی است که در سالنهای رسمی انجام می شود. تجربه مهمان در این نوع پذیرایی ها به یک خاطره به یاد ماندنی تبدیل می شود. یک پیشخدمت خوب در یک سالن غذاخوری باید جزئی نگر و دقیق باشد. پیش بینی نیاز میهمانان کلید ارائه بهترین خدمات است. لازم است تا اصول تولیه آداب پذیرایی رستوران را رعایت کنید و بعد از اینکه مهمانان در جای خود نشستند منو را به آنها معرفی و نوشیدنی پیشنهاد دهید.

 • سرویس دهی شب را برای مهمانان توصیف کنید – غذاها را با جزئیات و واضح برای مهمانان توصیف کنید، به سئوالات خاص با مکث پاسخ دهید و همچنین فرصت مناسبی است تا درباره رژیم غذایی صحبت کنید.
 • کارد و چنگال اضافی – پس از سفارش میهمانان، ممکن است لازم باشد موارد اضافی نیز آماده کنید. به عنوان مثال، در سفارش ماهی، به چاقو و چنگال مخصوص ماهی نیاز است. کمی قبل از سرو غذا، هر نوع کارد و چنگال، ظروف یا چاشنی های مورد نیاز را بر روی میز بچینید.
 • سرویس اپن هند – بسیاری از رستوران های رسمی به روش اپن هند پذیرایی می کنند به این معنی که نباید دست پیشخدمت حین پذیرایی از جلوی مهمان عبور کند. اگر از سمت راست میهمان پذیرایی می کنید، از دست راست استفاده کنید ولی اگر از سمت چپ مهمان پذیرایی می کنید از دست چپتان پذیرایی کنید. این حالت پذیرایی باعث می شود دست پیشخدمت مزاحم مهمانان نشود. رستورانهای خوب قوانین مربوط به خود را دارند.
 • کنترل شرایط- به عنوان یک پیشخدمت خوب در یک رستوران شیک باید بتوانید نیاز مهمانان را با توجه به حالات و شرایطشان حدس بزنید و بر طرف کنید مثلا” اگر همه مهمانان با دستمالهایی بر روی زانو نشسته اند آنها منتظر شنیدن پیشنهادات شما هستند و اگر همه مهمانان یک میز در حال گفتگو و خوردن قهوه هستند نباید به سمت میزشان بروید.

خرید ظروف رستورانی

 

کیت لاین - آداب پذیرایی رستوران

 

کاتلری پذیرایی

آداب قرار دادن کارد و چنگال روشی برای برقراری ارتباط غیر کلامی است که در مراسم رسمی استفاده می شود. مهمان کارد و چنگال را در موقعیت مشخصی بر روی بشقاب غذا قرار می دهد تا نیاز خود را به پیشخدمت اعلام کند.

 • آماده برای پذیرایی غذای بعدی – این وضعیت قرار دادن کارد و چنگال داخل بشقاب نشان دهنده تمام شدن غذایش و منتظر غذای بعدی است. به این صورت که کارد و چنگال را به شکل ضربدر روی بشقاب قرار می دهند. رسم است که قبل از پاکسازی بشقاب ها صبر کنید تا همه میهمانان غذای خود را تمام کنند.
 • مکث کردن-اگر مهمانی بخواهد از روی میز بلند شود ولی نمی خواهد بشقابش جابجا شود ظرف غذایش را به این صورت قرار می دهد. در این حالت کارد و چنگال در بالای بشقاب به شکل V قرار می گیرد.
 • غذا خوشمزه بود– اگر مهمانی بخواهد برای خوشمزه بودن غذا تشکر و قدردانی کند کارد و چنگال را به صورت افقی و لبه کارد به سمت راست قرار می دهند.

تمام شدن غذا- برای نشان دادن پایان غذا در آداب پذیرایی رستوران، مهمان کارد و چنگال را در کنار هم و در موقعیت عمودی بالای بشقاب قرار می دهد. وقتی غذای همه مهمان ها تمام شد، نوبت دسر و سفارش قهوه است.

نارضایتی از غذا – اگر مهمانی از غذا راضی نبود کارد و چنگال را به صورت V وارونه و لبه کارد را به داخل چنگال قرار می دهد. هیچ پیشخدمتی دوست ندارد این وضعیت را ببیند ولی اگر چنین اتفاقی افتاد باید به وضعیت رسیدگی کند.

 

کیت لاین - آداب پذیرایی رستوران

 

روش نظافت میز در آداب پذیرایی رستوران

نظافت میز به اندازه پذیرایی اهمیت دارد. دستورالعمل زیر را برای چگونگی نظافت میز دنبال کنید:

 • منتظر بمانید تا همه مهمانان غذایشان را تمام کنند – باید منتظر بمانید غذای مهمانها تمام شود با قرار دادن نحوه کارد و چنگال یا دستمال سفره بر روی میز متوجه می شوید مهمان غذایش را خورده سپس بشقابها را جمع کنید
 • ظروف غذا خوری را بردارید – ظروف غذا را از روی میز بردارید.
 • چاشنی ها را از روی میز بردارید – چاشنی هایی که برای دوره بعدی استفاده نمی شود بردارید.
 • پاک کردن از سمت راست – همیشه از سمت راست میهمان و به ترتیب عقربه های ساعت میز را تمیز کنید.
 • ظروف را روی هم نگذارید – بشقابها را جداگانه در سینی قرار دهید و حمل کنید.

 

خرید لوازم نظافت رستوان

 

کیت لاین - آداب پذیرایی رستوران

 

ظاهر آراسته و پذیرایی

ظاهر آراسته و رفتار پیشخدمت در یک سالن غذاخوری باید بی عیب و نقص باشد. از دید مهمانان رفتار و برخورد پیشخدمتها باید حرفه ای و با وقار باشد.

 • لباس فرم – لباس فرم پیشخدمت باید تمیز و اتو کشیده باشد. رنگ و فرم و مدل پوشاک رستوران باید طبق استانداردهای رستوران باشد.
 • ظاهر آراسته- موها باید مرتب و از سمت جلو به عقب آرایش شود. ناخن ها باید کوتاه شود. استفاده از عطر و ادکلن، ساعت و زیور آلات خودداری شود.
 • وضعیت بدنی –در وضعیت بدنی مناسبی قرار بگیرید. دستانتان را در جیب نگذارید و یا دست به سینه و خمیده نایستید

 

خرید فرم پیش خدمت

 آداب پذیرایی رستوران

 

انواع خدمات میز در آداب پذیرایی رستوران

سرویس های مختلفی برای انواع پذیرایی وجود دارد که قوانین مخصوص به خود را دارد.

 • سرویس به سبک فرانسوی – سرویس فرانسوی یکی از مجلل ترین نوع سرویس در رستوران محسوب می شود. سرویس فرانسوی به دو صورت است سرویس فرانسوی cart و سرویس فرانسوی banquet است.  در پذیرایی به سبک سرویس cart پیشخدمت  با استفاده از گوریدون  gueridon  یک میز جانبی  غذاه را آماده می کند. میهمانان از سمت راست پذیرایی می شوند. در پذیرایی به سبک banquet ، غذا در آشپزخانه تهیه می شود و به صورت بشقاب از سمت چپ پذیرایی کنید. بشقاب داخل بشقاب هر میهمان از سمت چپ سرو می شود.
 • سرویس به سبک روسی – مانند سرویس فرانسوی cart، غذا توسط پیشخدمت در کنار میز سرویس آماده می شوند. غذا داخل بشقابهای نقره ای چیده شده و از سمت چپ مهمان پذیرایی می شود. میهمانان بشقاب غذا را بر می دارند و از خود پذیرایی می کنند.
 • سرویس به سبک آمریکایی – پذیرایی به سبک آمریکایی بسیار رایج است که غذا در آشپزخانه آماده می شود و از سمت راست مهمان پذیرایی صورت می گیرد. در برخی از رستوران ها پذیرایی از سمت چپ انجام می شود بهتر است طبق راهنمایی مدیر پیروی کنید.
 • سرویس به سبک باتلر – در سرویس باتلر، پیشخدمت یک سینی از موارد منو را به مهمان نشان می دهد و از مهمانان می خواهد تا سینی مورد نظرشان را انتخاب کنند. این نوع خدمات در پذیرایی ایونتها و مراسمها انجام می شود.
 • سرویس به سبک انگلیسی – این سبک سرویس معمولاً برای سالنهای غذاخوری خصوصی دیده می شود که یک پیشخدمت به طور جداگانه با استفاده از یک ظرف بزرگ به هر میهمان سرویس می دهد که ابتدا از میزبان شروع می شود. این سبک مخصوص خانواده های اشرافی و سلطنتی بوده است.

مترجم: مریم قنبری

 

بیشتر مطالعه کنید: بالابردن بازدهی رستوران و کسب رضایت مشتری

 

 

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا