چیدمان میز

رستوران‌های درجه یک باید توجه ویژه ای به جزئیات داشته باشند و نباید تنها به سفارش گرفتن و تحویل غذا بسنده کنند. فرآیند کاری آن‌ها شامل تنظیم مجدد چیدمان میز پذایرایی برای مشتریان بعدی، تمیز کردن لوازم و تا کردن دستمال‌ها با دیزاینی مناسب میباشد. برای چیدمان میز برای یک پذیرایی رسمی شاید به بیش از ۲۰ وسیله برای هر مهمان نیاز باشد و با تعداد زیادی از بشقاب، کارد و چنگال و لیوان، ممکن است جای قرارگیری آن‌ها گیج کننده باشد. به عنوان یک قاعده کلی، لوازم از قسمت بیرون بشقاب تا به سمت بشقاب قرار میگیرند.

چیدمان میز پذیرایی همیشه به صورت پیش فرض برای افراد راست دست تنظیم میشود در جهت عقربه های ساعت، بدین ترتیب قرار میگیرد: لیوان نوشیدنی و آب، قاشق ها، چاقوها، بشقاب بزرگ و بشقاب غذا خوری با دستمال سفره که در بالای آن قرار داده شده‌اند، چنگال غذا خوری، بشقاب نان و چاقو، کره و در آخر قاشق دسر و چنگال دسر قرار میگیرد. ممکن است وسایل دیگری مضاف بر این وسایل از جمله فنجان و یا چنگال مخصوص غذاهای دریایی که بسته به منو در چیدمان قرار بگیرد.

مهم است که میز را متقارن بچینید تا یک فضای زیبا و لذت بخشی برای مشتریان خود فراهم آورید تا زمانی که کارمندان کاملاً یاد بگیرند که چطور میز را دقیق بچینند، میتوان از خط کش برای اندازه گیری فاصله لبه میز با وسایل استفاده کرد.

  • نکته: همیشه رومیزی باید تمیز و بدون چروک باشد و درزها به سمت پشت آن باشد (در واقع دقت شود که رومیزی پشت رو روی میز پهن نشده باشد) و همیشه مقداری از هر طرف از لبه های میز آویزان باشد.
  • نکته: زمانی که میخواهید میز را بچینید همیشه لیوان‌ها را از قسمت پایه و کارد و چنگال را از قسمت میانی آن بگیرید تا حتی الامکان اثر انگشتانتان کمتر روی وسایل باشد.

سرو غذا: در بیشتر موارد مراسم مجلل ناهار و شام دارای ۵ مرحله شامل: پیش غذا، سوپ، سالاد، غذای اصلی و دسر میباشد.

در رستوران‌های رسمی سعی بر این است که پذیرایی با متد Open handed انجام شود. بدین معنا که گارسون نباید برای قرار دادن غذا و وسایل بر روی میز دست خود را از جلوی مهمان عبور دهد و همیشه غذا باید از سمت چپ میهمان برای او سرو شود.

آنچه در چیدمان میز پذیرایی باید به آن توجه کنید این جنبه است که پس از کشیدن غذا در بشقاب باید آن را به سمت میهمان چرخاند به طوریکه پروتئین جلوی روی میهمان باشد و سبزیجات در سمت مخالف آن.

  • نکته: برای سرو نوشیدنی گارسون می‌بایست بطری را از قسمت پایین آن بگیرد چرا که با این عمل حرارت دست به نوشیدنی منتقل نمیشود و مدت زمان بیشتری نوشیدنی خنک میماند.

گارسون‌ها همیشه برای پاک کردن مقداری از نوشیدنی که از لبه بطری بر روی بدنه آن می‌چکد باید دستمالی همراه داشته باشند تا بطری را خشک کنند.

جمع کردن میز

چندین نشانه به عنوان معیاری برای تشخیص اینکه میهمان غذایش را تمام کرده وجود دارد. دستمال دوباره بر روی میز گذاشته میشود، کارد و چنگال به صورت عمودی در کنار بشقاب قرار میگیرد.

اگر میهمان بخواهد برای استفاده از سرویس بهداشتی و یا یک تماس تلفنی میز را ترک کند دستمال را روی صندلی قرار میدهد به این معنا که هنوز غذایش تمام نشده.

جمع کردن بشقاب‌ها باید از سمت راست میهمان انجام شود.

برای وعده هایی که شامل چند مرحله میباشند بشقاب و لیوان‌های خالی باید قبل از آوردن سری بعدی از روی میز برداشته شوند.

چند نکته مهم که باید به عنوان یک گارسون به خاطر بسپارید:

  • ابتدا باید غذای بانوان را برایشان سرو کنید.
  • هرگز در مقابل میهمان چیزی نخورید و ننوشید و یا حتی آدامس نجوید.
  • همیشه با پوزیشن مناسبی در مقابل میهمانان ظاهر شوید. هرگز خمیده نباشید، دست به سینه نایستید و دستهایتان را توی جیبتان نگذارید.
  • یونیفرم شما همیشه باید اتو کشیده و تمیز باشد.
  • در مدت برگزاری یک مراسم رسمی تنها از درب ورود و خروج کارکنان استفاده کنید.
  • هرگز با میهمانان وارد صحبت‌های غیر رسمی نشوید.

مترجم لیلا ملکی

 

بیشتر مطالعه کنید: پذیرایی خاص تر با انواع سینی رستورانی

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی

تجهیزات پخت پیتزا

انواع پیتزا

باکس خمیر

باکس خمیر پیتزا