آموزش کارکنان رستوران

برای هر رستوران برنامه آموزشی به صورت درختی وجود دارد و هر فرد باید بداند که تا چه اندازه رفتار آنها برای کمک به ایجاد فرهنگی واحد، ادب، احترام، تشکر و قدردانی بر روی دیگران تاثیرگذاراست. بخاطر داشته باشید که کارکنان جدید به روش و تجربه خودشان وارد کارمی شوند بنابراین موضوعات خاص را مشخص کنید و در پاسخ دادن به سوالات وقت بگذارید.

تکنیک آموزش درختی چگونه است؟ آموزش درختی به آموزشی گفته می شود که در آن مجموعه ای از کارکنان رستوران طبق یک برنامه آموزشی طراحی شده برای هر فرد، سعی شده به آنها توانمندی هایشان آموزش داده شود و یک تیم توانمند تشکیل دهند. وقتی افراد در یک گروه قرار می گیرند خود را به عنوان بخشی از تیم می دانند و سعی می کنند بهترین باشند.

پایه آموزش کارکنان رستوران 

این نوع آموزش باید در برنامه های آموزشی کارکنان گنجانده شود. اگر در انجام آموزش کوتاهی شود منجر به ضعف و ناکارامدی خواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از انجام هر کاری پایه آموزش را تقویت کنید.

بدنه آموزش

در آموزش درختی در قسمت بدنه اطلاعاتی وجود دارد که همه شاغلان این حرفه باید آن را بیاموزند. ازجمله درباره غذا، دانش کامپیوتر، تعداد میز و قرار گیری اشیا ضروری. در این قسمت همه پرسنل باید دانش خود را در زمینه سیستم pos و همه توانایی ها و مهارت ها و انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها را بشناسند. کارکنان باید بتوانند همزمان چند کار را انجام دهند به عبارتی مولتی تسک باشند و همچنین حافظه خوبی در گرفتن سفارش ها و حمل چند نوع وعده غذایی و نوشیدنی را داشته باشند.

شاخه های آموزش کارکنان 

در این قسمت پنج شاخه مختلف آموزش کارکنان رستوران را مطرح می کنیم. اول اینکه میزبان باید طرح کلی رستوران را به طور کامل آموزش ببیند مخصوصا سیستم های کامپیوتری و عملیات کلی. آموزش برنامه های گارسون در شاخه دوم و سوم قرار می گیرد و در شاخه های چهارم و پنجم متصدیان بار و نوشیدنی آموزش می بینند. این شاخه های آموزش ابتدا با اصول کار مانند مراحل سرویس دادن گارسون ها و چگونگی سرو نوشیدنی ها توسط متصدی بار باید دنبال شود. مرحله بعد شامل افرادی می شود که دانش و اطلاعات مورد نیازرا دارند و فقط لازم است تا با برنامه های کامپیوتری، آیتم های منو، نوشیدنی های مخصوص و طرح کلی رستوران آشنا شوند.

 

آموزش کارکنان رستوران

 

تبدیل آموزش تئوری به عملی

بسیاری از رستوران ها بخاطر داشتن تنها یک نوع برنامه آموزشی دچار اشتباه می شوند. در مدیریت رستوران این را در نظر داشته باشید که کارکنانی که قبل از آموزش کار می کنند و خسته می شوند ممکن است نتوانند بخاطر خستگی در کلاس آموزشی شرکت کنند.

آموزش درختی مانند مدیر عمل می کند به گونه ای که باید بتواند هر بخش از تیم را گرد هم آورد. در حالی که آموزش در درجه اول به اصول اولیه هنرهای آشپزی، هزینه غذا و هزینه های کار توجه دارد و نباید از جنبه روانشناختی “تاثیرگزاری بر روی دیگران” غافل شد.

آیا فکرمی کنید این نوع مهارت ها اهمیتی ندارد و یا اینکه دیدگاه و عملکرد گارسون بر مشتری تاثیری ندارد؟ مدیران باید وقت بگزارند و با گارسون ها صحبت کنند و شنونده خوبی باشند و از آنها قدردانی و تشکر کنند، نیازهای آنها را بدانند و مطمئن شود که کارکنان به صورت گروهی کار می کنند و کمی هم در کار رستوران کمک کنند، مشکلات را کمتر و حل کنند و برای سود بیشتر فرصت های جدیدی ایجاد نمایند.

وظیفه نهایی شما در دوره آموزش این است که مطمئن شوید آن چه را که آموزش داده اید لازم و ضروری بوده است. در بسیاری مواقع، افراد در این دوره ها صرفا برای کسب مهارت های جدید شرکت می کنند در حالیکه آنها را به صورت عملی اجرا نمی کنند.

بخاطر داشته باید که دوره های آموزشی هیچ وقت پایانی ندارد همواره دوره های آموزشی به روز برگزار کنید  و تلاش شود تمامی کارکنان قدیم و جدید این دوره ها را فرا بگیرند. مواقعی که منو را تغییر و گسترده تر می کنید کارکنان نیز باید به روز باشند و با موارد جدید آشنا شوند امکانات و تجهیزات لازم را در اختیارشان قرار دهید نه برای اینکه کار کنند بلکه برای اینکه کار بهتری ارائه دهند.

حفظ فرهنگ برای کسانی که از کارشان لذت می برند تاثیر مثبتی بر روی کارمندان جدید دارد و آنها را تشویق می کند تا بخشی از فرهنگ باشند این کار نیز با آموزش مناسب همراه است.

موارد زیر را در تئوری آموزش کارکنان رستوران در نظر داشته باشید

بیان هدف

بیان هدف رستوران شما، بیانگر دیدگاه خلاق شماست. در یکی دو جمله توضیح می دهد که شما چه کاری انجام می دهید و چرا آن را انجام می دهید. چیزی که همه کارکنان باید متعهد شوند و به طور مرتب  یادآوری شود.

تجربه مهمان

تجربه مهمان مستقیما به بیان هدفتان مربوط می شود. نکاتی درباره توضیح تجربیات خوب مهمان در تئوری آموزش به کارکنانتان ارائه دهید.

  • چگونه به مهمان خوش امد بگوییم: آیا می خواهید گارسون طبق رونوشت قوانین خودتان خوش آمد بگوید یا اینکه خودشان باشند و فی البداهه خوشامد گویی کنند؟
  • بیش از انتظار: ممکن است مهمان جدید با سطح انتظارات زیاد و ویژه به رستورانتان بیاید، به کارکنانتان درباره انتظارات اصلی مشتریان آموزش دهید.
  • با شخصیت و جذاب باشید: کارکنان علاوه بر اینکه رفتاردوستانه ومودبانه ای باید داشته باشند، باید از فرصت هایی برای برقراری ارتباط صمیمانه با مهمان آگاه باشند. حتی یک حرکت کوچک مانند به یاد آوردن نام مهمان می تواند خیلی موثر باشد.

 سورپرایز کردن و خوشحال کردن مهمانان: به کارکنان درباره مهمانان عصر که برای سرو دسر یا مراسم سالگرد تولد و جشن تولد مراجعه می کنند بگویید که پیشنهادات ویژه ای ارائه دهند.

کد لباس

کد لباس برای میزبان  گارسون، کارفرما، آشپز و متصدیان بار متفاوت خواهد بود، بنابراین انواع لباس فرم برای موقعیتهای مختلف در نظر بگیرید. اما تنها چیزی که بین همه پرسنل مشترک است پوشیدن کفشهایی که سُر نباشد. (ممکن است کفش های میزبان در بعضی از رستوران ها از این قاعده مستثنا باشد.)

سلامت غذا و آشپزخانه

سالم بودن مواد غذایی مسئله مهمی است. باید مهمان را از خوردن غذای سالم آگاه کنید. لازم است کارکنان استانداردهای لازم در ارائه غذای سالم را بدانند. در یک برنامه غذایی سالم مانند آموزش سلامت غذا و نوشیدنی و چگونگی سالم نگه داشتن محل کار، اطلاعات لازم را به کارکنان بدهید.

روند و سیاست

مراحل و سیاست های کار رستوران را بنویسید و اطمینان حاصل کنید با هرکسی به درستی رفتار شده و روابط احتماعی خوبی داشته اند. برخی از موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • روش time off روشی  است که در آن کارکنان ساعت و زمان مرخصی و تعطیلی را در دفرچه ای  درج می کنند
  • روش مرخصی گرفتن
  • چگونگی تغییر شیفت کاری
  • زمان شروع پرداخت دستمزد و افزایش دستمزد براساس سمت شغلی
  • روش تغییر وعده های غذایی و نوشیدنی

سایر ترفندهای آموزش برای کارکنان رستوران

جهت سازی کنید: لازم نیست مانند شرکت در یک ایونت کل روز را رسمی رفتار کنید، ولی به عنوان صاحب یک رستوران اگر هر روز در دفتر کار حاضر نمی شوید بهتر است که با کارکنان جدید رو در رو بنشینید و در مورد پیشینه، سابقه ساختمان و سایر اطلاعات با آنها صحبت کنید.

 شیفت های متعدد برای انجام کار مشابه: کارکنان جدید مانند سایه در کنار کارکنان حرفه ای برای انجام کار مشابه فعالیت می کنند تا در انجام شیفت واقعی خود انتظارات کاررا به درستی برآورده کنند. مطمئن شوید که همان کارهای مشابه را در شیفت های مختلف مانند روزهای آخر هفته، تعطیلات آخر هفته، صبحانه، ناهار، شام و …نیز انجام می دهند.

تهیه یک منو برای تست کارکنان: هرچقدر کارکنان با ذائقه منو بیشتر آشنا باشند بهتر می توانند منو را برای مشتری تشریح کنند و درنتیجه فروش بیشتری داشته باشند پس بهتر است یک منوی آزمایشی برای کارکنان جدید تهیه نمایید.

 مترجم مریم قنبری

 این بلاگ مجله کیت لاین را از دست ندهیدبالابردن بازدهی رستوران و کسب رضایت مشتری

این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

جدیدترین مقالات

چای و انواع دمنوش

چای، دمنوش و انواع آن

تابه وک

تابه وک و کاربرد آن

چاقو تیزکن

چاقو تیزکن

جای دستمال کاغذی

جای دستمال کاغذی

انواع زیتون - کیت لاین

روش های فرآوری انواع زیتون

طراحی پاسیو رستوران

طراحی فضای پاسیو رستوران

انواع سرکه

نگاهی به بهترین انواع سرکه

انواع ماگ قهوه - کیت لاین

جدید ترین مدل های ماگ قهوه

ظروف آلومینیومی

ظروف آلومینیومی